10.4 C

Pregãtiti de campionat

Au mai rãmas cinci zile pânã la startul Ligii Nationale

FINALISTÃ…HC Vaslui a pierdut, sâmbãtã, finala ultimei competitii amicale înaintea startului de sezon, în fata Stiintei Bacãu, scor 31-26. În ciuda înfrângerii, bãietii antrenati de Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma au impresionat din nou, conducând vicecampioana la pauzã cu scorul de 17-13.

Preparativele echipei de handbal vasluiene pentru meciurile din campionat au continuat cu participarea la turnee amicale. O astfel de ocazia a fost competitia amicalã de 4 echipe organizatã de vicecampioana nationalã, Stiinta Bacãu, la sfârsitul sãptãmânii trecute, la care au mai fost prezente alte douã echipe, AHD Dunãrea Cãlãrasi si Dinamo Bucuresti. Vineri, în prima zi a turneului, cea a disputãrii semifinalelor, HC Vaslui s-a impus în fata lui Dinamo Bucuresti cu scorul de 28-26. În aceeasi zi, favorita publicului, Stiinta Municipal Bacãu a trecut cu greu de Cãlãrasi, scor 29-28. Sâmbãtã, în ultima zi a turneului au avut loc cele douã finale. În cea micã, AHD Dunãrea Cãlãrasi a furnizat surpriza competitiei dupã ce a trecut de gruparea bucuresteanã cu scorul de 29-28. În meciul vedetã, cel dintre Bacãu si Vaslui, încrâncenarea a fost cuvântul de ordine. În prima reprizã, elevii antrenati de Leonard Bibirig au fost superiori la toate capitolele, fapt arãtat si pe tabela de marcaj, 17-13. În a doua parte, tehnicianul gazdelor, Mateo Garralda, le-a insuflat jucãtorilor sãi mai multã determinare si încurajati de un public extrem de gãlãgios, bãcãuanii reintrã în joc. În primele sapte minute de la reluare, acestia au reusit sã marcheze sase goluri, primind doar unul, scor 19-18. Echilibrul s-a mentinut pânã aproape de final, când în joc a intrat experienta Stiintei. La scorul de 26-26 în minutul 54, bãcãuanii îsi fortificã apãrarea iar pânã la final, plasa portii lui Grigoras nu mai este zguduitã de nici un sut al vasluienilor. O fac în schimb gazdele de cinci ori, stabilind scorul final, 31-26. Pe lângã titlul de vicecampioanã a turneului, HC Vaslui se mai întoarce acasã si cu titlul de cel mai bun portar, câstigat de Bogdan Pralea.

Casetã tehnicã:

STIINTA: Tamas (1 interv.), Grigoras (11 interv.) – Bondar (8 goluri / 9 suturi), Johannson (6/6), Pinnonen (4/5), Dospinescu (3/3), Celestin (3/5), Pãunicã (3/4), Vartic (2/9), Rotaru (1/2), Tãrîtã (1/3), Iancu, Carali, Tokic. Antrenori: Mateo Garralda si Sorin Bârzã.

HC VASLUI: Nedelcu (2 interv.), Plesca (5 interv.), Pralea (1 interv.), Marocico (5 interv.) – Tutu (4/11), M. Bujor (4/5), M. Ignat (3/4), G. Bujor (3/4), Ragea (3/3), Soare (2/3), Rosu (2/3), Hagiu (2/4), Iacob (1/4), G. Cotinghiu (1/1), Bejinariu (1/2), Stan. Antrenori: Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma.

Evoluția scorului: 2-2 (5), 6-4 (10), 6-10 (15), 9-12 (20), 11-14 (25), 13-17 (pauzã), 18-18 (35), 20-21 (40), 23-23 (45), 25-24 (50), 27-26 (55), 31-26 (final).