15.6 C
28-mart.-2024

Prima victorie din Antalya

FC Vaslui – Debrecen 2-1

ÎNVINGÃTORI… FC Vaslui s-a impus în cel de-al saselea meci de verificare din cantonamentul din Antalya. Elevii lui Augusto Inacio au trecut cu scorul de 2-1 de ungurii de la Debrecen, dupã ce au fost condusi pe tabela de marcaj. Golurile “galben-verzilor” au fost marcate de Temwanjera si Buhãescu. Pentru Vaslui a debutat si cea mai recentã achizitie, fundasul stânga Paito, dar si un alt apãrãtor aflat în probe, brazilianul Anderson Do O.

Echipa Vasluiului începe usor sã se închege si sã capete culoare sub bagheta noului tehnician. Desi nu a adus mari schimbãri în asezarea tacticã, Vasluiul pare acum o echipã mai ofensivã si mai mobilã, având în teren un singur închizãtor si mai multi fotbalisti de creatie. N’Doye a avut si de data aceasta o prestatie foarte bunã, senegalezul fiind foarte prezent în jocul echipei. Nicusor Stanciu a fost pãstrat toate cele 90 de minute pe teren, încã internationalul de tineret a avut probleme în a primi baloane într-o linie de mijloc din care mai fãceau parte Wesley sau Adailton. Mai discret a fost Buhãescu, fotbalist trimis în banda stângã, acolo unde va reveni în curând Lucian Sânmãrtean. Unul dintre cei mai buni jucãtori de pe teren a fost bulgarul Milanov, care a alergat în permanentã în flancul drept, unde a fãcut o pereche excelentã cu Adailton. În garnitura de start si-a gãsit locul si “exilatul” Farkas, slovacul bifând toate cele 90 de minute ale întâlnirii. În asezarea lui Inacio, Mike Temwanjera rãmâne atacantul de careu, el urmând sã finalizeze baloanele mijlocasilor de creatie. Temwanjera si-a fãcut datoria în aceastã partidã si a adus egalarea(min 34) cu un sut puternic de la marginea careului de 16 metri. Golul doi al Vasluiului a fost înscris la capãtul unei faze spectaculoase, în care balonul a circulat pe directia Stanciu-Milanov-Wesley(brazilianul a reluat din foarfecã în transversalã)-Buhãescu, ultimul reusind sã îsi aducã echipa în avantaj(min 38). Intrat pe teren în repriza a doua, portughezul Braganca a fost eliminat stupid, dupã ce l-a înjurat pe centralul partidei.

Inacio a început meciul în urmãtoarea formulã: Zotti – Milanov, Constantin, Farkas, Paito – Adailton, N’Doye, Wesley, Stanciu, Buhãescu – Temwanjera. Au mai intrat : Straton(Zotti), Anderson(Buhãescu), Savio(Temwajnera), Braganca(Wesley), Gheorghiu(Milanov), Bello(Adailton).