10.2 C
23-apr.-2024

PROMOVARE FURATÃ (foto)

N-A FOST SÃ FIE… Vicecampioana Botosaniului, FCM Dorohoi merge mai departe în Liga a III-a, ajutatã si de arbitri. Acestia au anulat un gol perfect valabil al Husului în prelungiri. Soarta meciului de baraj s-ar fi decis în loteria penalty-urilor. Husenii au venit în numãr mare la Iasi sã-si sustinã favoritii.

FCM Husi a ratat promovarea în Liga a III-a, dar a iesit cu fruntea sus din teren. Primele 90 de minute s-au încheiat la egalitate, 1-1. Elevii lui Nicolau egalând în ultimele minute, ducând meciul în prelungiri. A fost un moment de inspiratie al antrenorului care l-a bãgat inspirat pe Mistreanu, care dupã câteva secunde a profitat de o respingere gresitã a portarului din Dorohoi si a marcat. Aveau sã vinã prelungirile, unde unul dintre asistenti a decis soarta meciului. În primele minute ale prelungirilor, cei din Dorohoi profitã de relaxarea defensivei husene si marcheazã, 2-1. Replica husenilor a fost pe mãsurã si la sfârsitul primei reprize de prelungiri marcheazã, dar golul este anulat pentru un fault inexistent. În loc sã se batã penalty-uri pentru departajare, echipa din Dorohoi a sãrbãtorit promovarea în Liga a III-a. “Nu înteleg de ce a fost anulat golul nostru. Covaci a bãtut foarte bine lovitura liberã. S-a sãrit la cap, nimeni n-a atins mingea si aceasta a intrat în poartã. Cum era si firesc, centralul a arãtat mijlocului terenului, însã la insistentele celor de la Dorohoi, acesta s-a consultat cu tusierul si a anulat golul. E pãcat si când spun astã mã gândesc la acesti copii, care nu au cum sã înteleagã dedesubturile fotbalului, dar trãim în România si nu avem încotro. La vestar, cu totii au plâns, e si normal, pãcat de munca lor. Dacã pierdeam la 11 metri, era altceva, dar sã pierzi pe mâna arbitrilor care au inventat un fault la portar e o totalã nebunie”, a declarat Cãtãlin Nicolau. La meci au fost prezenti 500 de spectatori. Husul a fost reprezentat de peste 300 de fani, care si-au aplaudat favoritii la final. Totusi, au avut ceva de împãrtit cu fundasul central Mihãilã, vinovat în viziunea lor de golul primit în prelungiri. Per total, trebuie remarcat cã fatã de “barajul” de anul trecut, unde echipa din Drânceni a fãcut doar act de prezentã, Husul a jucat frumos fiind foarte aproape de promovare. “Nu am jucat rãu, însã am primit douã goluri foarte usor pe greseli personale. Nu se pune problema cã cineva de la noi a trântit meciul. E chiar o prostie. Eu nu am auzit nimic, dar nu e corect ca cei de la Husi, care au venit la meci sã împroaste cu noroi niste copii care s-au dãruit pe teren”, a mai adãugat antrenorul husenilor.

Buhãescu, alãturi de FCM Husi

VEDETE LA MECI…. Huseanul Vasile Buhãescu, fostul jucãtorul al Vasluiului, care acum joacã pentru nou-promovata Petrolul a venit la Iasi sã-si ajute echipa de suflet sã promoveze în Liga a III-a. Se pare cã atacantul le-a purtat ghinion fostilor sãi colegi. Acesta a fost liderul celor peste 300 de huseni, care si-au încurajat echipa. Un alt personaj cunoscut, prezent la meci în calitate oficialã a fost Toni Helesteanu, fost arbitru si fost oficial al clubului FC Vaslui. Rãmâne de vãzut ce va scrie acesta în raport, având în vedere cã meciul s-a decis printr-o gravã eroare de arbitraj.