20.1 C

PROMOVAREA A RÃMAS DOAR UN VIS! (foto)

HC Vaslui – CSM Ploiesti 25-32 (14-12)

DEZAMÃGIRE… HC Vaslui nu a mai repetat evolutia bunã din primul meci cu CSM Oradea, când s-a impus cu 30-29 si a pierdut la sapte goluri meciul cu CSM Ploiesti (32-25), dar si promovarea în Liga Nationalã. Meciul de Buzãu, împotriva Ploiestiului s-a încheiat oarecum previzibil, chiar dacã în cele 60 de minute ale partidei, fanii vasluieni prezenti la meci au sperat cã toate calculele hârtiei vor fi rãsturnate.

Si au avut motive sã creadã cã Vasluiul poate promova în prima ligã, dupã cum s-au prezentat jucãtorii în partida cu CSM Oradea, dar si în prima reprizã de asearã. Vasluienii s-au tinut bine în prima parte, în care ploiestenii s-au desprins la douã goluri, doar în ultimele minute. Însã, lucrurile au stat altfel în repriza secundã, în care CSM-ul, cu o echipã solidã, formatã din jucãtori experimentati, a arãtat de la începutul reprizei secunde cã stie ce vrea. Dupã zece minute ceva mai echilibrate, ploiestenii au pus stãpânire pe joc pe care l-au controlat pânã la final. În schimb, elevii lui Gugles nu au mai avut aceeasi evolutie ca în prima parte, dar nici apãrarea, cea care a fãcut diferenta în prima partidã. Cum nici portarii nu si-au ajutat echipa prea mult si fãrã Caciuc accidentat, Vasluiul a cedat. Ploiestenii au reusit sã obtinã o victorie la sapte goluri, (32-25) care le asigurã în mare mãsurã rãmânerea în prima ligã. La final, handbalistii vasluieni au izbucnit în lacrimi, constienti cã un sezon întreg a fost distrus de un singur meci.

Gugles: “Promovarea nu am pierdut-o azi”

Antrenorul Vasluiului, Liviu Gugles considerã cã promovarea s-a pierdut în primul joc cu CSM Oradea, când jucãtorii nu au putut pãstra diferenta de opt goluri pe care au avut-o. “Meciul nu l-am pierdut azi (n.ieri), ci în partida cu Oradea, pentru cã am avut o diferentã de opt goluri si nu am reusit sã o pãstrãm. Felicit echipa adversã. Am depus trei memorii la federatie, pentru cã nu e normal ca douã echipe din Moldova sã sã evolueze în aceeasi zi la un interval de timp atât de scurt”, a declarat Liviu Gugles.