9.9 C

R.C. Bârlad lider în clasament dupã cea de-a doua etapã

VICTORIE În cea de-a doua etapã din Divizia Nationalã de Rugby Seniori (D.N.S.), R.C. Bârlad a reusit sã învingã la limitã, în deplasare, echipa C.S. Nãvodari, cu scorul de 17 – 15. Meciul a fost unul destul de echilibrat, cu emotii de ambele pãrti si rãsturnãri de scor. Echipa gazdã a reusit sã puncteze prima, însã bârlãdenii s-au mobilizat si au reusit sã echilibreze situatia (în douã rânduri), astfel cã scorul la pauzã a fost de 10 – 10. În cea de-a douã reprizã jucãtorii de la R.C. Bârlad au fost cei care au punctat printr-un un eseu si transformare. În replicã, gazdele au reusit un eseu, însã au ratat transformarea. “A fost un meci neasteptat de greu. C.S. Nãvodari s-a întãrit cu câtiva jucãtori de la Farul Constanta, iar asta s-a vãzut. Au avut compartimentul de înaintare foarte bun. De asemenea, am avut parte de vânt puternic si ploaie. Cu toate acestea, bãietii s-au mobilizat si au fãcut un joc extrordinar. În cea de-a doua reprizã s-au apãrat ca la carte si au reusit sã pãstreze scorul”, a declarat prof Iona Harnagea, antrenorul Rugby Club Bârlad. Scorul la final a fost de 17 – 15, ceea ce înseamnã cã bârlãdenii rãmân si dupã a doua etapã lideri în clasamentul D.N.S. În celelalte partide, Poli Agro Iasi a reusit sã câstige pe teren propriu cu C.S. Stiinta Petrosani dupã un eseu marcat în ultimul minut (15 – 12), iar R.C.M. Galati a pierdut acasã cu C.S.M. Bucovina Suceava (10 – 20). În urmãtorul meci, bârlãdenii vor juca pe teren propriu cu Poli Agro Iasi, meci considerat ca fiind derby-ul etapei a III-a.