7 C
20-apr.-2024

R.C. Bârlad liderul în D.N.S. dupã prima etapã (foto)

VICTORIE În fata a peste 200 de suporteri, Rugby Club Bârlad a reusit sã câstige sâmbãtã fãrã drept la replicã primul meci din noua editie a Diviziei Nationale de Rugby Seniori (D.N.S.), cu R.C.M. Galati, scorul fiind de 26 – 0 (5 – 0). Dacã prima reprizã a fost ceva mai echilibratã, bârlãdenii au reusit sã-si mãreascã avantajul în partea a doua, speculând greselile individuale ale adversarilor. De mentionat cã cei doi juniori adusi la lotul mare în pauza competitionalã, Vlãdut Zaharia si Florin Curcã, s-au integrat perfect si au fãcut un joc excelent. Dupã prima etapã R.C. Bârlad ocupã prima pozitie în clasament.

Sâmbãtã, de la ora 11.00, Rugby Club Bârlad a întâlnit pe Stadionul “Rulmentul” echipa R.C.M. Galati, pe care a învins-o cu scorul de 26 – 0 (5 – 0). Prima reprizã a fost una destul de echilibratã, însã jucãtorii bârlãdeni au reusit sã înscrie un eseu, prin fundasul Gabriel Marin. Apãrarea oaspetilor a cedat total în a doua reprizã, astfel cã R.C. Bârlad si-a mãrit avantajul înscriind încã trei eseuri (si trei transformãri). “Asa e, a fost o primã reprizã echilibratã si cu greu am reusit sã spargem apãrarea gãlãtenilor. În cea de-a doua reprizã ne-am mobilizat mult mai bine si am reusit sã ne impunem, mãrindu-ne avantajul. Sunt multumit de jocul nostru si as vrea sã remarc prestatia celor doi juniori adusi la lotul mare, Vlãdut Zaharia si Florin Curcã. S-au achitat perfect de sarcini si au fãcut un meci excelent”, a declarat prof. Ioan Harnagea, antrenorul R.C. Bârlad. Pentru victorie, R.C. Bârlad a acumulat 5 puncte, 4 pentru victorie si 1 bonusul ofensiv pentru cele patru eseuri marcate. În celelalte partide, C.S.M. Bucovina Suceava a învins C.S.U.A.V. Arad cu scorul de 21 – 17, iar C.S. Stiinta Petrosani s-a impus în fata celor de la C.S. Nãvodari cu 33 – 21. Dupã prima etapã, clasamentul D.N.S. aratã astfel: 1 – R.C. Bârlad (5 puncte); 2 – C.S. Stiinta Petrosani (5 puncte); 3 – C.S.M. Bucovina Suceava (4 puncte); 4 – C.S.U.A.V. Arad (1 punct); 5 – C.S. Nãvodari (0 puncte); 6 – R.C.M. Galati C.S. (0 puncte). Etapa viitoare R.C. Bârlad va juca în deplasare, în compania echipei C.S. Nãvodari.