7.4 C

Rapid Brodoc, eșec rușinos în ultimul meci din 2022

LA RETROGRADARE… Rapid Brodoc a fost învinsă, scor 1-5, de Viitorul Darabani, în deplasare, în etapa a 15-a din Seria 1 a Ligii 3, după o prestație modestă a echipei pregătite de Adi Racoviță. “Alb-vișinii” iernează pe loc retrogradabil în Liga 3, pe locul 9, penultimul din Seria 1, cu doar 10 puncte.

Singura reprezentantă a județului în eșaloanele superioare ale fotbalului românesc, Rapid Brodoc, s-a făcut de râs în ultima etapă a anului, fiind învinsă la scor de Viitorul Darabani (1-5), una dintre contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradării. Raportat la modul jalnic cum a arătat în ultima reprezentație a anului, Brodocul merită din plin eticheta de candidată la retrogradare. E pur și simplu de neînțeles cum a fost Brodocul atât de slabă și nu a putut să obțină un rezultat pozitiv, în fața unui adversar pe care l-a dominat atât de clar în partida tur, de la Vaslui. Viitorul Darabani a condus la pauză cu 4-0, rapidiștii au jucat ceva mai bine în repriza secundă, dar meciul s-a încheiat cu scorul de 5-1. Pentru Rapid a marcat Vali Hagiu. Cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat, Brodocul se află pe penultimul loc în Seria 1 a Ligii 3, cu 10 puncte. Campionatul Ligii 3 se va relua în luna martie 2023.