17.2 C

RAPID PE PODIUM

FC Vaslui a recuperat repede distanţa dintre Astra si Steaua:

PRAGMATICI… Fãrã victorie în fata Rapidului din martie 2010, “galben-verzii” au pus capãt seriei negative, datoritã golului marcat de Jumisse, în minutul 30. Desi n-au convins, decât în anumite momente ale jocului, “galben-verzii” au învins cu 1-0 si au urcat pe locul trei în clasamentul Ligii 1. FC Vaslui nu a excelat, dar a fost pragmaticã, în timp ce Rapidul a fost departe de fata care a arãtat-o în alte meciuri.

Derby-ul primei etape din retur a fost adjudecat de FC Vaslui, dupã golul înscris de Jumisse, în minutul 30, iar trupa lui Hizo urcã pe podium, la zece puncte de Steaua. Fãrã bani si fãrã victorie de douã meciuri , giulestenii veneau cu speranta de a-si reveni în fata Vasluiului. Meciul a început în fortã, însã niciuna dintre combatante nu a reusit sã-si creeze ocazii mari de gol. Sperantele “alb-visiniilor” s-au nãruit rapid în minutul 30, la un corner, când Jumisse a trimis cu capul, dar Albut a respins, însã mozambicanul a fost pe fazã si a trimis în poartã. Pe parcursul primei reprize, Rapidul a arãtat cã-si meritã locul din clasament, singura ocazie a trupei lui Rada apartinându-i lui Herea (41) când a ratat din fata portii lui Cerniauskas. Jumisse (39) putea închide meciul, dar Albut s-a opus sutului. Partea a doua nu a avut decât un singur scenariu, în care Viorel Hizo a preferat sã închidã jocul si sã conserve avantajul din prima parte, în timp ce giulestenii s-au chinuit sã-si creeze ocazii pentru a restabili egalitatea. Repriza secundã a scos în evidentã pragmatismul Vasluiului si lacunele giulestenilor, care au avut multe momente de rãtãcire. Trupa lui Hizo obtine cea de-a doua victorie consecutivã si urcã pe locul trei în clasamentului Ligii 1, la zece puncte de Steaua Bucuresti. În runda urmãtoare, “galben-verzii” au un nou meci de foc, în deplasare, împotriva echipei lui Cosmin Contra, Petrolul Ploiesti.