17.2 C

Real Junior Vaslui, pe podium la Juniors Cupa Suceava

DE VIITOR… Primul turneu din 2023 a adus și prima clasare pe podium pentru juniorii de la Real Junior Vaslui. Grupa 2012, antrenată de Ciprian Amarandei, a terminat pe locul trei la Juniors Cup Suceava, după ce au învins în finala mică pe Junior Botoșani, scor 3-0.

Juniorii născuți în anul 2012 de la clubul de fotbal juvenil Real Junior Vaslui s-au clasat pe locul trei la turneul Juniors Cup Suceava. Elevii pregătiți de antrenorul Ciprian Amarandei au avut un parcurs excelent în faza grupelor, cu trei victorii clare: 5-1 cu Luceafărul Suceava, 3-1 cu Juniorul (verde) Suceava și 12-0 cu Star Kids Gura Humorului. În faza sferturilor de finală, Real Junior Vaslui (roșu) a întâlnit cea de-a doua echipă a clubului vasluian, Real Junior (alb), pe care a învins-o cu 4-1. În semifinale, juniorii vasluieni au fost învinși de Didi Junior Iași, scor 0-5, pentru ca în finala mică să treacă de Junior Botoșani, 3-0. Real Junior Vaslui (alb) a terminat competiția pe locul 8, după ce a înregistrat următoarele rezultate: 2-0 cu Hușana Huși, 7-1 cu Dream Team București, 3-3 cu Junior Botoșani (faza grupelor), 1-4 cu Real Junior Vaslui roșu (în sferturi) și 1-2 la penalty-uri cu Junior Câmpulung Moldovenesc, în meciul de clasament.