ChisinauMoldova

Republica Moldova riscă să rămână oricând în beznă din cauza bombardamentelor ruse din Ucraina

Țară vecină ar putea să rămână fără lumină atât pe parcursul zilei de marți, cât și a celei de miercuri, urmare a posibilelor atacuri ruse în Ucraina. Autorităție de la Chișinău roagă oamenii să se pregătească în acest sens.

,,Stimați cetățeni, azi și mâine (29-30 noiembrie), din cauza posibililor atacuri masive cu rachete ale Rusiei asupra Ucrainei există riscul de deconectări de la energia electrică în toată țara. În caz de o astfel de situație, toate serviciile statului sunt pregătite să intervină și să restabilească livrarea de energie electrică în termeni restrânși. Rog să fim precauți și pregătiți”, a anunțat pe internet ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu.

Recomandările autorităților

Iar în cazul deconectărilor de energie electrică, oamenii sunt sfătuiți să evite folosirea ascensoarelor, a scărilor, dar și să scoată din priză toate dispozitivele. Recomandările vin de la reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne de la Chișinău, care au elaborat un ghid…https://adevarul.ro/stiri-externe/republica-moldova/republica-moldova-risca-sa-ramana-oricand-in-bezna-2223830.html

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button

Adblock Detected

Pentru a putea continua sa citesti stirile VremeaNoua, te rugam sa dezactivezi AdBlockerul. Acest lucru ne va ajuta ca pe viitor sa micsoram numarul de anunturi ce deranjeaza la navigarea paginii. Multumim!