7.4 C
19-apr.-2024

RESTART LA PLOIESTI

Un succes cu Astra i-ar ajuta pe vasluieni sã treacã peste înfrângerea de la Lisabona

ÎNCLESTARE FC Vaslui va încerca sã îsi refacã moralul, dupã înfrângerea cu Sporting Lisabona, dar pentru asta este nevoie ca elevii lui Viorel Hizo sã treacã de Astra, una dintre cele mai în formã echipe din Liga I. Prahovenii sunt la doar un punct în spatele “galben-verzilor” si au, sub comanda lui Marius Sumudicã, o serie de zece meciuri fãrã înfrângere. “Dulãul” îsi va motiva fotbalistii suplimentar, deoarece acestia au de luat o revansa pentru felul în care au fost tratati în returul sezonul trecut, când dupã un 1-1 cu cântec vasluienii au fost scosi din lupta pentru titlu.

Dupã o deplasare extrem de obositoare, “galben-verzii” revin cu picioarele pe pãmânt românesc fãrã a avea timp de respiro. FC Vaslui a ajuns la Ploiesti, unde va încerca sã se detaseze de frustrãrile acumulate la Lisabona si sã continue lupta si în Liga I. Hizo nu are prea multe solutii pe banca, astfel încât va alinia în teren aproximativ aceeasi garniturã ca în Portugalia, fapt ce ar putea constitui un dezavantaj pentru echipa sa. Ajuns la 34 de ani, Adailton este sezonul acesta în vizibilã scãdere de formã si va fi din nou fortat sã joace în flancul drept, post ce nu îi convine mai deloc. Brazilianul schimbat la pauza meciului cu Sporting, a iesit foarte nervos de pe teren si la fel ca în nenumãrate rânduri, si-a vãrsat nãduful despre postul pe care este pus sã joace. Dacã oboseala este un factor ce poate fi sters de evolutia câtorva fotbalisti, lipsa lui Temwanjera pare sã fie cea mai mare problemã a Vasluiului. Cu doar câteva zile înainte ca atacantul sã se accidenteze, atât Wesley, cât si Adailton declarau cã o mare parte din reusitele echipei si jocul combinativ al consacratei triplete se datoreazã faptului cã fotbalistul din Zimbabwe se luptã 90 de minute cu fundasii adversi fãcând o multime de spatiu în defensiva acestora. Stadionul din Ploiesti nu stârneste amintiri prea plãcute “galben-verzilor”, ultima vizitã aici fiind una cu scântei. Atunci, FC Vaslui se lupta la titlu, a condus cu 1-0, dar a fost egalatã în prelungiri de Fatai, gol ce a scos echipa lui Hizo din calculele pentru câstigarea campionatului. Mai mult, la finalul meciului a urmat un întreg circ si o încãierare generalã între jucãtorii si oficialii celor douã formatii. Meciul va fi extrem de greu, mai ales din prisma faptului cã Astra a renãscut practic sub comanda lui Marius Sumudicã, dupã un început foarte prost. Prahovenii au, cu Sumudicã pe bancã, zece meciuri fãrã înfrângere, mai precis sase victorii si patru egaluri. Trebuie precizat cã antrenorul Astrei are o “slãbiciune” pentru FC Vaslui, încã de pe vremea când pregãtea gruparea Rapid Bucuresti. Chiar si contra acestor factori, Vasluiul trebuie sã obtinã toate cele trei puncte, întrucât echipele din fruntea clasamentului au luat deja un avans si cu fiecare etapã ce trece, se vor cerne, pe rând, candidatele la primele trei pozitii.