17.1 C

Retrospectiva FC Vaslui

FC Vaslui, dupã un start ratat de sezon si o experientã nereusitã cu antrenorul spaniol Lopez Caro, a revenit în prim plan si este una dintre candidatele la titlul de campioanã. FC Vaslui este a doua echipã ca numãr de strãini din campionat, dupã CFR Cluj, cu 20 de jucãtori folositi în prima parte a sezonului plus un antrenor. Revelatiile s-au numit fundasul Papp si brazilianul Adailton, Kuciak si Wesley au confirmat, în vreme ce marile dezamãgiri au fost antrenorul Lopez Caro, atacantul Bodipo, fundasul Rivas si veteranul Pancu. Prestatia echipei a avut mult de suferit din cauza accidentãrilor, care au tinut departe de gazon perioade lungi mai multi jucãtori cheie ai vasluienilor: Cânu, Gladstone, Pavlovic, Gerlem, Burdujan, Temwanjera. FC Vaslui a fost sanctionatã cu 41 de cartonase galbene (CG), cele mai multe fiind vãzute de Papp – 6, Ghencev – 4 etc. Vasluienii au încasat si douã cartonase rosii – CR (Milanov si Cânu). Moldovenii au primit douã penalty-uri, ambele transformare de Wesley si au fost sanctionati cu 4 lovituri de la 11 metri, douã transformate si douã ratate. În cele 18 runde ale primei pãrti a campionatului au fost utilizati efectiv 31 de jucãtori, dintre care 20 sunt strãini:

portari (2Â1): Dusan Kuciak (Slovacia, 16-0, 1440 minute, 3 CG), Vytautas Cerniauskas (Lituania, 2-0, 180 minute), Claudiu Puia;

fundasi (8): Paul Papp (17-2, 1530 minute, 6 CG), Jivko Milanov (Bulgaria, 15-0, 1274 minute, 2 CG, 1 CR), Hugo Luz (Portugalia, 8-0, 720 minute, 3 CG), Gabriel Cânu (8-1, 674 minute, 1 CG, 1 CR), Silviu Bãlace (7-0, 618 minute, 3 CG), Pavol Farkas (Slovacia, 7-0, 585 minute, 3 CG), David Rivas (Spania, 5-0, 385 minute), Gladstone Pereira della Valentina (Brazilia, 4-0, 360 minute, 1 CG); mijlocasi (12): Stanislav Ghencev (Bulgaria, 16-0, 1395 minute, 4 CG), Lucian Sânmărtean (15-1, 1102 minute, 2 CG), Nemanja Milisavijevic (Serbia, 12-0, 661 minute), Raul Costin (12-2, 567 minute, 2 CG), Adrian Gheorghiu (8-0, 567 minute), Alejandro Campano (Spania, 8-0, 510 minute), Milos Pavlovic (Serbia, 5-0, 447 minute, 1 CG), Daniel Pancu (5-0, 121 minute), Willian Gerlem (Brazilia, 4-0, 190 minute), Richard Annang (Ghana, 3-0, 143 minute), Denis Zmeu (Rep. Moldova, 2-0, 93 minute);

atacanti (9): Wesley Lopes (Brazilia, 18-6, 1472 minute, 3 CG), Adaílton Martins Bolzan (Brazilia, 13-5, 862 minute), Yero Bello (Nigeria, 13-3, 740 minute, 3 CG), Christian Pouga (Camerun, 13-2, 573 minute, 1 CG), Lucian Burdujan (8-2, 580 minute, 3 CG), Rodolfo Bodipo (plecat la Elche; Spania, 3-0, 177 minute), Răzvan Neagu (1-0, 15 minute), Mike Temwanjera (Zimbabwe, 1-0, 2 minute). Valeriu Bordeanu (Dinamo) a marcat un autogol pentru FC Vaslui, în etapa a 8-a. Brazilianul Wesley a evoluat în toate meciurile, dar cele mai multe minute jucate le are Papp – 1530 minute, urmat în aceastã ierarhie de Wesley – 1472 minute, Kuciak – 1440 minute, Ghencev – 1395 minute, etc.