11.9 C

S-a lăsat cu scandal la finala vasluiană de la Cupa Unirii

MINIFOTBAL… Eliminate din turneul principal, ASC Ivacec Vaslui și Comstar Vaslui au ajuns în finala Memorialului “Mihai Dănilă” la Cupa Unirii Iași. Ivacec Vaslui a câștigat finala competiției, scor 3-1, și și-a adjudecat un nou trofeu, golurile partidei fiind marcate de Boicu, Suciu și Chirilă respectiv Burghele.

Din păcate, finala vasluiană a fost umbrită de incidentele de la finalul jocului, în care au fost implicați jucătorii celor două formații. Clasate pe locul trei în faza grupelor, Ivacec și Comstar au fost nevoite să continue în cadrul Memorialului “Mihai Dănilă”, turneu adresat doar echipelor clasate pe locul trei. În faza sferturilor de finală, Ivacec Vaslui a trecut de Gladbach (8-3), iar Comstar a învins AS-USV Iași (3-0). În penultimul act, Ivacec a bătut Amicii Iași (4-3), în timp ce Comstarul a câștigat duelul cu La Ciorap (3-2). În meciul pentru trofeu, Ivacec Vaslui a fost echipa mai bună și s-a impus cu scorul de 3-1. La final, jucătorii celor două formații au fost la un pas de a se lua la bătaie pe teren. S-a creat un meleu, fotbaliștii fiind îndepărtați cu greu de pe teren.