12.1 C

S-A RELANSAT CAMPIONATUL (foto)

Liga a IV-a

PLAY-OFF… Fãrã trei dintre jucãtorii sãi de bazã, Juventus Fãlciu a învins, surprinzãtor, pe FC Gârceni cu 3-0, scor ce le permite gazdelor sã spere din nou la titlu. În cealaltã partidã, Smart Negresti a umilit Suletea, scor 8-2.

Cel mai interesant meci al etapei a IV-a din cadrul play-off-ului s-a disputat la Fãlciu, acolo unde echipa din localitate a dat piept cu liderul la zi, FC Gârceni. Meciul a început destul de acid, cu o ocazie în contul gazdelor, însã sutul a fost respins. Liderul clasamentului, FC Gârceni nu a mai repetat evolutiile bune din prima parte a play-off-ului. Fotbalistii Gârceniului înscriseserã în fiecare din cele trei partide jucate în play-off, însã la Fãlciu au pus rareori în pericol poarta gazdelor. Desi a dominat si prima reprizã, Juventus nu a reusit sã înscrie în poarta apãratã de Onciu. În repriza secundã, Fãlciul a jucat în vitezã, iar deschiderea de scor a venit în urma unei greseli în defensiva Gârceniului. Cel mai bun om al “Bãtrânei Doamne” a fost fãrã niciun dubiu mijlocasul, Andrei Gheorghitã, cel care a fãcut un meci excelent, marcând primele douã goluri si a pasat decisiv la golul trei, reusit de Doru Gheorghe. Oaspetii au fost de nerecunoscut la Fãlciu, însã rãmân în continuare favoriti la câstigarea campionatului. Dupã meci, oaspetii au fost deranjati de comportamentul suporterilor echipei gazdã, care au fost la un pas de a lovi si unul dintre arbitrii asistenti. Chiar dacã FC Gârceni rãmâne pe primul loc, primarul Gârceniului, Mircia Scutelnicu a rãbufnit: “Nu e normal ce s-a întâmplat la Fãlciu. Cei de pe margine au pus presiune pe arbitri si ne-au înjurat pe toatã durata partidei”, a declarat Mircia Scutelnicu.