20.6 C

Santal (foto)

Dulce în prima reprizã, fãrã gust în a doua

VICTORIOSI…Pentru prima etapã, Ilie Stan a pregãtit meciul exact ca reteta unui suc natural. Agitând la antrenamente „compozitia” pe care o are la dispozitie, echipa s-a prezentat „îndulcitor” în primele 45 de minute, atunci când jucãtorii din vechea gardã, Liviu Antal si Lucian Sânmãrtean au reusit sã tragã echipa dupã ei. Intrat la vestiare cu un avans linistitor, tehnicianul nu a mai agitat lucrurile, acest lucru vãzându-se în repriza a doua. Nou venitii s-au separat de jocul echipei, cei doi mijlocasi rãmânând singurii care au mai dat gust jocului.

FC Vaslui a reusit asearã sã debuteze în noul sezon cu o victorie în fata propriilor suporteri, învingând Rapidul cu scorul de 2-1. „Bucãtarul” echipei, Ilie Stan i-a asteptat pe suporterii veniti la stadion cu o retetã de suc natural. Amestecând jucãtorii mai vechi ai Vasluiului cu cei care au debutat asearã pentru prima datã în tricoul galben-verde, Stan a lãsat impresia în primele 45 de minute cã este un bucãtar desãvârsit, „compozitia” sa fiind extrem de savuratã de publicul spectator. Decisiv pentru încântarea fanilor fost cuplul de mijlocasi Liviu Antal- Lucian Sânmãrtean, acestia dând practic gust jocului în prima reprizã. Intrat la pauzã cu un avantaj linistitor, antrenorul echipei nu a mai agitat lucrurile în vestiar, aceastã alegere vãzându-se în jocul Vasluiului din a doua parte a meciului. Separarea dintre jucãtorii nou veniti la echipã, cei care în timpuul sezoanelor trecute au prins echipa mai rar si cuplul Sânmãrtean-Antal a devenit vizibilã, primii cãzând fizic mult mai devreme, ceea ce a fãcut ca suporterii sã plece cu un gust îndoielnic acasã.

Grãdinita mofturoasã

Veniti cu piticii la Vaslui, cei din conducerea tehnicã si administrativã a Rapidului, au crezut cã piticilor li se cuvine mai mult decât meritã, acestia cerând în douã rânduri penalty. Fazele respective dovedesc însã faptul arbitrul meciului nu avea cum sã se lase înduplecat de copiii Giulestiului

Fanii Rapidului au predat o lectie pe Municipal

Cu toate cã echipa lor conducea pe tabela de marcaj, suporterii Vasluiului aflati în tribunele Municipalului pãrãseau în numãr foarte mare stadionul, desi meciul nu se terminase. Dacã minutul 85 i-a surprins pe fanii galben-verzi pãrãsind echipa, cei giulesteni si-au sustinut favoritii pânã la ultimul fluier al centralului. O lectie de devotament de la care vasluienii ar putea învãta câte ceva.