17.9 C

Sãrbãtoare stricatã de Odorhei

CU STÂNGUL…Debutul sezonului 2014-2015 a fost unul cu ghinion pentru HC Vaslui, care a pierdut pe teren propriu partida cu HC Odorheiu, scor 28-24. Bãietii antrenati de Leonard Bibirig s-au tinut de adversari pânã în primele minute ale reprizei secunde, când Rusia si comp s-au distantat la patru goluri si n-au mai cedat avantajul pânã la final.

Jocul echipei a fost unul modest, în unele momente chiar haotic, cu jucãtorii antrenati de Leonard Bibirig comitând multe erori atât în faza ofensivã cât si în apãrare. Practic, HC Vaslui a condus o singurã datã, în ultimele minute ale primei reprize, scor 12-10, însã contraatacurile ratate si inexactitãtile din apãrare au fãcut ca primele 30 de minute sã se termine la egalitate, scor 12-12. În a doua reprizã HC Vaslui a mai rezistat doar un minut, scor 13-13, dupã care au urmat cinci goluri consecutive marcate de adversari, 18-13. Mai mult, la jumãtatea reprizei diferenta era majoratã la sase lungimi, scor 22-16 si 23-17 pentru ca la final, tabela sã indice 28-24. Principalii marcatori ai HC Vaslui au fost Stan 7 goluri, Țuțu 5, Soare 4. Urmãtorul meci se va disputa în deplasare, în compania echipei din Târgu-Jiu.