11.2 C
28-mart.-2024

Sase medalii pretioase pentru Asociatia Sportivã Kwon Bârlad, la Campionatul National la Taekwon – do! (FOTO, VIDEO)

REZULTATE… Din delegatia formatã din 11 sportivi si trei antrenori, care a participat la Campionatul National de Taekwon – Do de la Timisoara, sase s-au întors cu medalii: una de aur, una de argint si patru de bronz! Pentru un club sportiv aflat la început de drum, rezultatul este mai mult decât satisfãcãtor. Bravo, Asociatia Sportivã Kwon Bârlad!

În perioada 14-16 mai, s-a desfãsurat Campionatul National la Taekwon-do ITF, la Timisoara. Asociatia Sportivã Kwon Bârlad, aflatã la prima prezentare la o competitie majorã la nivel national a avut o prestatie foarte bunã. Clubul a luat fiintã în finalul anului 2019, iar în 2020, din cauza pandemiei cu Covid-19 nu a fost organizatã nici o competitie majorã de nivel national. Iatã rezultatele obtinute: Popovici Andreea – locul 1 si campioanã nationalã la Tull junioare 1 Dan; Enache Sebastian – locul 2 si vicecampion national la Tull seniori centuri colorate; Enache Sebastian – locul 3 la lupta seniori – 85 kg; Mihai Reni – locul 3 la lupta seniori Old Boys +85 kg – Vrânceanu Ion – locul 3 la lupta seniori Old Boys + 85 kg; Ureche Cristian Vlad – locul 3 la Tull juniori centuri colorate.

Prestatie remarcabilã a sportivilor

„Remarcabilã a fost si performanta lui Busuioc Bogdan care la proba de spargeri fortã seniori masculin a ocupat locul 4 cu 30 de puncte acumulate. Aceasta performantã este una remarcabilã pentru cã cei care au participat la proba de spargeri la acest campionat national, sunt multipli campioni europeni si mondiali la aceastã probã, iar Bogdan a fost la un pas de podium. Multumim tuturor participantilor pentru implicare si pãrintilor, respectiv familiilor, pentru suport!”, a spus Eleodor Gheorghian, instructor.

Instructorii care au fãcut posibile aceste performante sunt Gheorghian Eleodor – 3 Dan, Mihaila Ciprian – 3 Dan, Busuioc Bogdan – 1 Dan si Mihai Reni – 1 Dan.