21.1 C

Schimbarea la fatã a Vasluiului: egala campioanei

HC Vaslui – HCM Constanta 25-25

PUNCT DE AUR…Dupã victoria de joi de pe terenul Stelei, elevii lui Leonard Bibirig au bifat un nou joc încântãtor, de data aceasta în fata propriilor suporteri, pe parchetul Sãlii Sporturilor din localitate. Misiunea acontãrii celor trei puncte a fost una deosebit de grea, vasluienii mãsurându-si fortele cu campiona en-titre a României, HCM Constanta. Un fel de luptã între David si Goliat, dar pe care elevii lui Leonard Bibirig au gestionat-o foarte bine, reusind s-o termine la egalitate. Putea fi si mai bine având în vedere cã în minutul 58 al partidei conduceam cu 2 goluri (25-23). Remiza scoate HC Vaslui din zona rosie a clasamentului si o plaseazã în zona de play-off. “Un punct mare, muncit. Sperãm sã aducem cât mai multe puncte de acum încolo. Suntem în play-off ,însã greu de abia acum începe. Sperãm sã ne mentinem aici pânã la finalul returului.” a declarat Mãdãlin Tutu, unul dintre cei mai buni jucãtori ai Vasluiului în meciul cu Constanta.

Vasluiul respirã handbal iar acest lucru a fost demonstrat ieri la Sala Sporturilor. Dupã ce joi au reusit sã se impunã în fata Stelei, elevii lui Leonard Bibirig au iesit ieri la încãlzire în fata unei sãli arhipline. Cu cinci minute înaintea fluierului de start, nu mai aveai unde sã arunci un ac. Fanii au înteles cã doar cu sprijinul lor, HC Vaslui îsi poate atinge obiectivul. La fel de întelegãtoare au fost si autoritãtile locale care ieri au fost reprezentate de primarul Vasile Pavãl si prefectul Andrei Puicã. Pe teren, vasluienii nostri urmau sã se dueleze cu cea mai galonatã echipã a handbalului românesc din ultimii ani, HCM Constanta. Un duel între entuziasmul nou-promovatei si experienta campioanei. Meciul a început bine pentru gazde iar dupã 15 minute conducem cu 4-3, cu Dragos Soare pe post de principal marcator. Dupã acomodarea cu sala si publicul din Vaslui, constãntenii îsi intrã în joc iar pânã în minutul 20 reusesc sã întoarcã scorul cu o serie de 5 goluri marcate si doar unul primit (5-8). Pânã la finalul primei pãrti, cele douã combatante merg cap la cap si intrã la vestiare cu un echitabil 12-12. Echilibrul se mentine si dupã primele 10 minute ale reprizei a doua, scorul pe tabelã indicând 16-16. Pânã în minutul 50, oaspetii reusesc sã revinã din nou la conducere, 22-23, iar evolutia scorului dar si a jocului îl obligã pe Leonard Bibirig la un time-out. Vasluienii ies mult mai bine din perioada de odihnnã iar pânã în minutul 58 reusesc sã preia conducerea pe tabela de marcaj, 25-23. A fost momentul trãit la intensitate maximã de fanii prezenti la meci. Sansa de a rãpune campioana i-a fãcut pe cei peste 1000 de vasluieni sã urmãreascã finalul în picioare, aplaudându-si favoritii. Din pãcate, ultimul minut n-a fost gestionat foarte bine de HC Vaslui, iar trupa de la malul mãrii reuseste o nouã egalare, scor 25-25. La ultima fazã a meciului, pe atacul nostru, Leonard Bibirig cere un nou time-out pentru a explica schema care trebuia sã aducã golul izbãvitor, însã din pãcate acesta n-a mai venit. Scor final 25-25 iar punctul scos ieri din meciul cu campioana HCM Constanta urcã Vasluiul pe locul opt al clasamentului, ultimul ce asigurã prezenta în play-off.

Caseta meciului:

Marcatorii: M. Bujor 7 goluri, Soare 5, Rosu 4, Tutu 3, S. Ignat 3, G. Bujor 2, Hagiu 1

Interventii portar: Pralea -5, Plesca -4

Evolutia scorului: Min5- 1:1, min10- 3:2, min15- 4:3, min20- 5:8, min 25- 8:9, min30- 12:12, min35- 14:14, min40- 16:16, min45- 19:20, min50- 22:22, min55- 24:23, min 60- 25:25.

“Publicul a fost de nota 20”

MULTUMIT…Atât scorul cât si evolutia elevilor sãi l-au fãcut pe Leonard Bibirig sã declare cã Vasluiul se aflã pe drumul cel bun. Potrivit tehnicianului, un rol important în rezultatul final l-a avut si publicul, care a împins echipa de la spate în momentele dificile.

“Un meci aprig disputat pe teren în care s-au întâlnit o echipã nou-promovatã si campioana en-titre. Trebuie sã recunoastem cã dupã aspectul jocului, orice echipã merita sã câstige. Am avut sansa, ne-am desprins la douã goluri pe finalul meciului si dacã gestionam mai bine situatia puteam câstiga toate cele trei puncte, însã acum, dupã cele 60 de minute, putem spune cã e bun si egalul. Vreau sã-i felicit pe bãieti si pentru atitudinea dar si pentru ambitia cu care au luptat atât în meciul cu Steaua cât si în cel cu Constanta. Numai asa vom putea sã ajungem cât mai sus. Având în vedere ultimele douã rezultate, consider cã suntem pe drumul cel bun, dar nu trebuie sã ne îmbãtãm cu apã rece pentru cã ne asteaptã meciuri deosebit de grele. Cu o victorie poti urca în partea superioarã iar etapa viitoare, o înfrângere te poate coborâ din nou în zona periculoasã a clasamentului. Asistãm la un campionat foarte echilibrat pe care trebuie sã-l parcurgem pas cu pas, fiecare etapã în parte. Si în functie de rezultate ne putem atinge si obiectivul. Publicul a fost de nota 20, le multumim fanilor pentru sprijinul arãtat si îi asteptãm si în etapele urmãtoare. S-a vãzut cã în momentele grele, când publicul ne încurajeazã, avem alt suflu si alt moral.” a declarat Leonard Bibirig dupã meciul cu Constanta