10 C
26-apr.-2024

Seria bunã continuã!

Handbal

SUCCES… CSM Vaslui a învins-o la pas pe CSM Alexandria, cu scorul de 36-27 (15-11), în etapa a saptea a Ligii Zimbrilor. Echipa vasluianã a controlat autoritar partida, de la un capãt la celãlalt, iar cu acest succes, al treilea consecutiv, a urcat pe locul 9 în clasament.

Handbalistii vasluieni nu au avut deloc emotii în meciul cu CSM Alexandria. Elevii lui Gabriel Armanu s-au desprins din start si au stiut sã-si tinã adversarul la respect. Cu Acatrinei si Amihãesi la un nivel foarte bun, Vasluiul a intrat la vestiare cu un avantaj de 4 goluri, 15-11. La adãpostul celor 4 goluri avans, handbalistii vasluieni au zburdat în repriza secundã, iar golul reusit de Darius Dragon de pe extremã a dus scorul la 24-14 în minutul 42. În cele din urmã a fost o diferentã de 9 goluri pentru CSM Vaslui, scor 36-27, care a acumulat 9 puncte si a urcat pe locul 9 în clasamentul Ligii Zimbrilor. Pentru CSM Vaslui au înscris: Florin Acatrinei (7 goluri), Silvian Amihãesi (7), Gabriel Cumpãnici (4), Andrei Popa (4), Dragos Soare (3), Darius Dragon (3), Maksym Karamyshev (2), Igor Krivokapic (2), Vladimir Carali (1), Petrila (1), Alexandru Ionescu (1) si Bogdan Cîrchea (1). În etapa urmãtoare, Vasluiul va juca, în deplasare, cu Dobrogea Sud Constanta, partidã programatã duminicã, 24 octombrie, de la ora 18:00.

„E o victorie clarã”

Interul Florin Acatrinei, alãturi de Silvian Amihãesi, au fost cei mai buni marcatori ai Vasluiului în meciul cu CSM Alexandria, cu câte sapte goluri marcate. „Nu ne asteptam la un asemenea scor. E o victorie clarã. Am muncit foarte mult si am luptat pentru cele trei puncte puse în joc. Asteptam cu nerãbdare sã obtinem primele puncte pe teren propriu. Am reusit si într-o manierã categoricã!”, a declarat interul Florin Acatrinei.