20.6 C

SETE DE GOL

Cei mai buni marcatori ai Vasluiului promit sã spargã gheata

RESUSCITARE Oamenii care editia trecutã de campionat duceau aproape de unii singuri Vasluiul pe podiumul Ligii I nu traverseazã cea mai bunã perioadã. Wesley si Adailton nu s-au regãsit în cele patru partide disputate pânã acum si nu au reusit sã se lipeascã la gol. Meciul cu Chiajna poate fi un bun prilej de descãtusare, o victorie reprezentând un urias balon de oxigen pentru “galben-verzi”. Wesley a fost menajat de Viorel Hizo în meciul de verificare jucat în compania echipei secunde, dar în ciuda unei tendinite brazilianul va fi pe teren sâmbãtã seara.

La fel ca si anul trecut, FC Vaslui are un start de campionat mai greu, “galben-verzii” acumulând un singur punct dupã douã etape. Desi se astepta foarte mult de la ei, Wesley si Adailton nu se ridicã încã la nivelul din editia precedentã. Au trecut patru partide si niciunul nu a reusit sã îsi treacã numele pe tabela de marcaj. Aceastã “secetã” a instalat si o stare de nervozitate în comportamentul lor pe teren, lucru vãzut în ultimele partide. Wesley a fost sanctionat în ambele manse cu Twente si va fi suspendat pentru turul cu Sparta Praga, în timp ce nici Adailton nu a fost prea blând cu adversarii sãi. Întrebat cum îsi explicã randamentul sãu scãzut, Wesley s-a declarat nemultumit de pozitia pe care este pus sã joace si a spus cã nu prea are cum sã îsi creeze faze de poartã si sã înscrie din postura de închizãtor. Tot de pozitionare se leagã si forma lui Adailton, atacantul brazilian, în ciuda eforturilor sale, fiind totusi nepotrivit pentru postul de aripã, asa cum a tot fost încercat în aceste prime douã etape. Adailton si-a adus aminte cã si anul trecut si-a intrat mai greu în mânã si a promis cã în cel mai scurt timp echipa se va descãtusa, indiferent cã în prim plan va fi el sau orice alt coechipier. Viorel Hizo a remarcat cã acesta se “sufocã” în banda dreapta si îl va readuce în avanposturi, unde va face pereche fie cu Bello, fie cu Temwanjera.

Wesley deranjat de tendinitã

Wesley nu a jucat nici mãcar un minut în meciul de verificare de marti seara, dintre FC Vaslui si echipa a doua a clubului, din cauza unor dureri la genunchi. Se pare cã brazilianul suferã de tendinitã, afectiune ce i-a dat mari bãtãi de cap si în pauza competitionalã. Totusi, se pare cã nu este nimic grav si cã pânã la ora meciului, acesta va fi apt sutã la sutã de joc. Si advesara Vasluiului a profitat de pauza din acest weekend si a disputat la rândul ei un meci de pregãtire. Fotbalistii lui Laurentiu Dinitã au învins formatia de liga a 3-a, Inter Clinceni cu scorul de 5-1. Chiajna a început partida cu urmãtoarea formulã: Kolev – Dima, Nae, Pereira, Cl. Dumitrescu – A.Radu, Stere, Neagu, Iliescu -Mihalcea, Salem.