20.1 C

Si-au împãrtit punctele

CFR Cluj – FC Vaslui 0-0

DEJA-VU… FC Vaslui a încheiat la egalitate, scor 0-0, partida de pe terenul din Gruia, contra CFR-ului.Trupa antrenatã de Liviu Ciobotariu s-a bucurat în a doua reprizã de superioritate numericã, dar paradoxal, jocul ei a fost mult mai periculos în prima parte. Din pãcate, capitolul la care galben-verzii au suferit cel mai mult în turul campionatului, atacul, pare a fi principala problema si dupã reluarea competitiei.

De 25 de minute au avut nevoie cele douã echipe pentru a oferi prima fazã spectaculoasã a meciului. Ciprian Deac a primit o minge în interiorul careului, iar mingii trimise de aceasta spre poarta lui Cerniauskas i s-a opus Balaur cu capul. Sapte minute mai târziu, Abelairas semneazã prima ocazie importantã a galben-verzilor, dupã ce suturile sale au fost blocate de Cadu si Camora. Si cum un meci între CFR si FC Vaslui nu se putea încheia fãrã mãcar un cartonas rosu, dupã mãcelul înregistrat în returul campionatului trecut, remember episodul Cadu-Milanov, la care adaugã si meciul tur, încheiat 4-0, cu Temwanjera si Ogbu înrositi, asearã a venit rândul mijlocasului visiniu Aitor Monroy sã vadã direct rosu dupã intrarea criminalã asupra brazilianului Madson. Având superioritatea numericã de partea lor, galben-verzii au clacat în mod inexplicabil în ofensivã, din minutul 60, atacul acestora stingându-se încet si sigur. Degeaba a încercat Ciobotariu sã-l revigoreze cu introducerile lui Pãtulea si Cuero, Felgueiras a rãmas si dupã intrarea celor doi cel mai neîntrebuintat jucãtor de pe teren. Rezultat final 0-0 iar FC Vaslui pare sã-si ducã povara ineficientei din atac si în returul campionatului.

Transferurile au dezamãgit

Tehnicianul vasluienilor a surprins pe toatã lumea în alcãtuirea primului 11. Dacã în apãrare s-a bazat pe un cuplu nou de fundasi centrali, Ortiz-Balaur, la mijlocul terenului acesta nu a stat prea mult timp pe gânduri si i-a folosit din primul minut pe Abelairas si Razzotti. În minutul 58, Viveiros i-a fãcut loc si lui Cuero însã nici unul dintre noii sositi nu a impresionat la prima aparitie în tricoul galben-verde.