17.4 C

SI-AU ÎMPÃRTIT VICTORIILE

Handbal

“Dublã” amicalã… HC Vaslui si Olympus Chisinãu si-au împãrtit victoriile în dubla amicalã de la sfãrsitul sãptãmânii. Datoritã valorii relativ apropiate dintre cele douã formatii, ambele jocuri au fost extrem de echilibrate, cu multe rãsturnãri de situatie. În primul joc s-au impus moldovenii cu 31-30 (14-15), vasluienii luându-si revansa în cel de-al doilea joc, scor 32-31 (13-15).

Conducerea echipei vasluiene a dorit foarte mult ca în aceastã pauzã de iarnã sã testeze întreg lotul de jucãtori în vederea urmãtoarelor confruntãri din Divizia A. Pentru asta, cu douã sãptãmâni înainte de startul returului au optat pentru douã meciuri de pregãtire la Chisinãu, în compania echipei locale, Olympus. Dubla amicalã cu Olympus s-a disputat sub semnul echilibrului, ambele formatii reusind sã obtinã cãte o victorie, la diferentã de un singur gol! În primul meci, disputat sâmbãtã, moldovenii s-au impus cu 31-30, dupã ce vasluienii intraserã la cabine cu un avantaj de un gol, 15-14. În cea de-a doua zi, Vasluiul si-a luat revansa a doua zi, si dupã ce Olympus a condus la pauzã cu 15-13, de data aceasta Soare si compania au fost cei care au întors rezultat, scor 32-31. Rezultatele ambelor partide au fost decise pe finalul jocurilor. Vasluienii au revenit în tarã asearã si vor continua pregãtirile la Vaslui, în sala LPS si sala de sport a Liceului “Ion Mincu”. Prima etapã a returului are loc sâmbãtã, 16 februarie, când HC Vaslui va primi vizita Politehnicii Iasi.