9.8 C
24-apr.-2024

Sporting a pierdut la limitã amicalul cu Poli Iasi

Liga 3

VERIFICÃRI… Sporting Juniorul Vaslui a arãtat bine în amicalul pierdut la limitã în fata divizionarei B, FC Politehnica Iasi. Partida amicalã, disputatã pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iasi, s-a încheiat cu victoria iesenilor, scor 1-0. În primul meci din Liga 3, Vasluiul va juca, în deplasare, pe terenul celor de la Bucovina Rãdãuti.

Dupã eliminarea din Cupa României, Sporting Juniorul Vaslui si-a mãsurat fortele cu Politehnica Iasi (Liga 2), iar echipa condusã de pe bancã de Cornel Cracea si Costinel Botez a pierdut la limitã, scor 0-1. Singurul gol al întâlnirii a fost înscris de Asãvoaiei, în minutul 56. A fost o partidã echilibratã, în care ambele echipe si-au împãrtit perioadele de dominare. Vasluienii au rulat aproape tot lotul de jucãtori. „Am fãcut un joc bun, dacã ne gândim cã am avut ca adversari jucãtori care evolueazã într-un esalon superior. Ei au început deja campionatul, în timp ce noi ne aflãm încã în perioada de pregãtire. Ne-am creat si noi câteva situatii bune, însã nu am reusit sã înscriem.”, ne-a declarat unul dintre jucãtorii Vasluiului. A fost al patrulea meci pe care Sporting Juniorul Vaslui l-a jucat în aceastã varã, dupã duelurile cu Rapid Brodoc (6-0), Sporting Liesti (1-0) si Otelul Galati (1-5). Vasluienii au mai disputat si alte douã meciuri oficiale, în Cupa României, 2-0 cu CSM Vaslui si 1-2, dupã prelungiri, cu ACS Husana Husi.