17.1 C
25-apr.-2024

Sporting și Hușana, pași greșiți în Liga 3

EȘEC… După cinci meciuri fără înfrângere, fotbaliștii hușeni au cedat la Fălticeni, scor 0-1, în fața unui adversar puternic

DEZAMĂGIRE… Etapă neagră pentru echipele vasluiene din Liga 3. În runda cu numărul 8, penultima a turului, Sporting Juniorul Vaslui și ACS Hușana Huși au fost învinse, în deplasare, la Ceahlăul Piatra-Neamț, respectiv Șomuz Fălticeni.

Cu un nou antrenor pe bancă, Sporting Juniorul Vaslui a plecat învinsă de pe terenul celor de la Ceahlăul Piatra-Neamț, scor 0-2. Într-un timp scurt, Costel Ilie nu a reușit să „resusciteze” echipa și să obțină un rezultat pozitiv pe terenul fostei sale echipe. Nemțenii au controlat partida, au avut ocaziile mai mari, și s-au impus cu 2-0, datorită golurilor reușite de Pîntea și Vîlea. Cu o etapă înainte de finalul turului, Vasluiul se află pe locul 8 în clasament, cu 6 puncte. Și Hușana Huși a avut o deplasare dificilă, la Șomuz Fălticeni, unde a cedat cu scorul de 0-1. Singurul gol al partidei s-a marcat în chiar primul minut de joc, Pinho Gomes reușind să înscrie după o gafă în apărarea hușeană. Trupa antrenată de Florin Croitoru a reacționat, a jucat bine, dar nu a reușit să spargă zidul defensiv al gazdelor. „Nu am început bine meciul, am luat gol în chiar primul minut de joc. Ne-am dat gol singuri. Le-am făcut un cadou nesperat și de acolo au început problemele pentru noi, pentru că a trebuit să jucăm ce le place lor. Am întâlnit o echipă masivă, care se apără bine, iar noi nu am reușit să le desfacem apărarea și să înscriem un gol, cel puțin. Fotbalul se joacă pe puncte, degeaba ne laudă toată lumea dacă noi am pierdut meciul. Un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil.”, a declarat antrenorul Hușanei, Florin Croitoru. Hușenii coboară pe locul 6, cu 11 puncte, dar rămân la doar două puncte de locul 4, ultimul care duce în play-off.