spot_img
spot_img
24.8 C
Vaslui
09-iul.-2025

Sprijin pentru dezvoltarea competentelor digitale oferit profesorilor printr-o nouã aplicatie lansatã de Ziua Educatiei

- Advertisement -

APLICATIE…Învãtãtorii si profesorii se pot testa gratuit pentru verificarea pregãtirii digitale cu o aplicatie lansatã de Comisia Europeanã de Ziua Educatiei. „Selfie For Teachers” oferã profesorilor de ciclu primar si secundar ocazia sã reflecteze asupra modului în care utilizeazã tehnologiile, dar si asupra modului în care primesc feedback din partea elevilor. Aplicatia promite sã ajute cadrele didactice în cãlãtoria lor prin tehnologiile digitale.

Aplicatia a fost creatã în parteneriat cu experti de pe întregul continent.”Un nou instrument online de auto-reflectie – de sprijin pentru profesori în dezvoltarea competentelor lor digitale – este lansat pe 5 octombrie, de Ziua Internationalã a Educatiei. Selfie For Teachers a fost creat de Comisia Europeanã, în parteneriat cu experti de pe întregul continent,” a anuntat institutia de la Bruxelles.”Instrumentul oferã profesorilor de ciclu primar si secundar ocazia sã reflecteze asupra modului în care folosesc tool-uri digitale si tehnologii, dar si asupra modului în care primesc feedback, instrumentul aducând sfaturi si indicatii pentru o pregãtire viitoare. Lansarea a avut loc pe 5 octombrie si a reunit profesori care au testat noul instrument.”Evenimentul european de lansare are loc pe 5 octombrie 2021, în cooperare cu Presedintia Slovenã a Consiliului European. Va reuni profesori care au testat instrumentul si elevi care îsi vor prezenta viziunile legate de cum li se pare tehnologia ca parte a experientei de învãtare”, se aratã în anuntul de pe portalul ec.europa.eu. Lansarea a fost transmisã online. Potrivit edupedu.ro, Comisarul european Maryia Gabriel spune cã lansarea aplicatiei poate ajuta profesorii în „cãlãtoria lor prin tehnologiile digitale: „Ca toate profesiile, tehnologia schimbã lucrurile în Educatie. Tinta noastrã este sã împuternicim profesorii, sã facã alegeri informate despre cum, unde si când folosesc tehnologii, în functie de context. Auto-reflectia si rezultatele dupã lucrul cu SelfieForTeachers poate sã îi ajute pe profesori sã fie implicati activ în dezvoltarea lor profesionalã si sã lucreze cu alti colegi profesori la scoalã si nu numai cu pricepere

Cum functioneazã Selfie For Teachers si cum intri pe platformã?
Aplicatia poate fi accesatã prin link -ul https://ec.europa.eu/education/schools-go-digital/selfie-for-teachers_en si, potrivit informatiilor disponibile pe site, „Selfie For Teachers vã oferã un ‘instantaneu’ al competentelor dvs. digitale”.”Rãspundeti la o serie de întrebãri reflexive pentru a vã evalua încrederea (în) si experienta cu utilizarea tehnologiilor digitale, a instrumentelor si a resurselor pentru predare, comunicare, colaborarea cu colegii si sprijinirea abilitãtilor digitale ale elevilor”. Potrivit edupedu, dupã parcurgerea testului, se genereazã un raport automat „care vã aratã capacitãtile actuale în fiecare zonã, împreunã cu sugestii despre cum sã vi le îmbunãtãtiti. Veti primi, de asemenea, o insignã digitalã sau un certificat pentru a dovedi cã ati participat la test”. Rãspunsurile si raportul profesorilor sunt private, însã acestia pot alege sã le împãrtãseascã. Contul se poate crea pe loc pe platformã, cu un email si o parolã. Aplicatia Selfie For Teachers face parte din Planul European de Actiune pentru Educatie Digitalã 2021-2027. Pentru moment, instrumentul va fi disponibil în patru limbi: englezã, francezã, germanã si slovenã. Celelalte limbi ale UE vor urma sã sustinã platforma în octombrie si noiembrie.
- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.