17.2 C

START PERFECT

LPS Piatra-Neamt – HC Vaslui 21-30 (9-16)

DEBUT CU DREPTUL… HC Vaslui a început noul sezon al Diviziei A cu o victorie, în deplasare, 30-21 cu LPS Piatra-Neamt. Cu o echipã nouã fatã de editia precedentã, Vasluiul a controlat jocul de la un capãt la altul având la un moment dat un avantaj de 12 goluri.

Anuntatã ca una dintre protagonistele noului sezon al Diviziei A, HC Vaslui a pornit cu dreptul si a învins în prima etapã pe LPS Piatra-Neamt, scor 30-21. Bãietii lui Gugles au început în fortã meciul si au mizat pe un joc în vitezã, si pe o apãrare agresivã reusind sã se desprindã repede pe tabelã. La pauzã, acestia aveau deja un avans de sapte goluri, scor 16-9, avantaj cu care au intrat destul de linistiti la cabine. Vasluienii au continuat evolutia bunã si în repriza secundã si au ridicat avantajul la 12 goluri, însã pe final a urmat o cãdere în jocul echipei, iar nemtenii au reusit sã mai reducã din diferentã. În cele din urmã, HC Vaslui obtine o victorie importantã cu scorul de 30-21. Pentru HC Vaslui au înscris: Caciuc si Soare (câte 6 goluri), Moldovanu (5), Cobuz (4), Petraru (3), Arbone si Bãhnãreanu (câte 2), Musteata si Tucaliuc (câte un gol). În etapa a doua, prima pe teren propriu, elevii lui Gugles vor da piept cu Universitatea Târgoviste. Meci care va avea loc duminicã, 25 septembrie.