7.2 C
18-apr.-2024

Test pe jumãtate picat

DIFERENTÃ…Ultimul meci al turneului de la Turda a adus si singura înfrângere pentru jucãtorii lui Leonard Bibirig. HC Vaslui a luat bãtaie cu scorul de 37-35 de la echipa gazdã, Potaisa Turda, formatie ce evolueazã în Liga Nationalã.

Dupã egalul în fata echipei unguresti Balmazujvarosi KK, scor 29-29, si dupã victoria obtinutã cu U Cluj, scor 30-29, handbalistii vasluieni au înregistrat sâmbãtã, în ultimul meci al turneului, si o înfrângere, în fata echipei gazdã, Potaisa Turda. Cu toate cã echipa din Liga Nationalã a controlat jocul pe toatã durata partidei, elevii lui Leo Bibirig au avut capacitatea de a se tine dupã adversar, pãstrând tot timpul o diferentã de scor surmontabilã. La pauzã, vasluieni au intrat la vestiare cu un handicap de trei goluri, scor 19-16. În a doua parte, cele douã echipe au jucat mult mai prudent iar acest lucru a scãzut si nivelul spectaculozitãtii. Dacã în primele 30 de minute s-au marcat 35 de goluri, în a doua reprizã, cele douã formatii au jucat cu garda jos iar acest lucru a dus la modificarea tabelei de 37 de ori, indicând la finalul partidei scorul de 37-35 pentru Potaisa Turda. Marcatorii Vasluiului au fost Sandu Iacob 9, Sabin Ignat 8, Tutu 5, Cotinghiu 5, Hagiu 2, Bejinariu 2, Acatrinei 1, Marius Ignat 1, Barac 1, Filip 1.