16.8 C

Test util

HC Vaslui – Olympus 85 (41-32)

Hanbalistii vasluieni s-au impus ieri în ultima partidã de verificare cu scorul de 41-32 în fata moldovenilor de la Olympus 85. HC Vaslui urmeazã sã debuteze sâmbãtã pe terenul Politehnicii Iasi în primul meci oficial din noul sezon al Diviziei A la handbal.

Dupã un debut destul de slab al hanbalistilor vasluieni în care vreme de 20 de minute au fost condusi la trei-patru goluri de oaspeti, HC Vaslui si-a revenit în joc, iar din minutul 23 a preluat conducere pe tabela de marcaj. Pauza a venit cum nu se putea mai bine pentru elevii lui Liviu Gugles, care, desi au intrat la vestiare cu un avantaj de cinci goluri, au dat usoare semne de obosealã. Repriza a doua a început în fortã de ambele pãrti, cu ocazii de o parte si de alta. Vreme de 15 minute, hanbalistii vasluieni au jucat în superioritate numericã dupã ce un jucãtor al oaspetilor a fost averizat cu cartonas rosu. Partida amicalã s-a terminat 41-32, hanbalistii vasluieni obtinând un rezultat de moral înaintea debutului de foc din Divizia A la handbal care va avea loc sâmbãtã pe trenul rivalei Politehnica Iasi. Singura absentã din lotul Vasluiului a fost Marius Ragea, jucãtor care a suferit o accidentare în partida cu Suceva II Bucovina.