7 C

Tot mai aproape de promovare

Liga 5

SUCCES… Victorie mare obtinutã de Sporting Banca împotriva celor de la ASC Ivacec Vaslui, în etapa a III-a a play-off-ului Ligii 5. “Galben-verzii” au fost condusi la pauzã cu 1-2, însã au reusit sã întoarcã rezultatul în repriza secundã si sã se impunã cu 3-2.

Dupã disputarea primelor trei etape, Sporting Banca se aflã pe locul doi în clasament, cu 31 de puncte, loc care îi asigurã promovarea în esalonul de elitã al fotbalului vasluian. Pe primul loc în play-off, ca si promovatã în Liga 4, se aflã CSM Vaslui, formatie cu victorii pe linie în campionat, dar si în Cupa României, acolo unde s-a calificat în semifinalele fazei judetene. În etapa de la finalul sãptãmânii trecute, trupa pregãtitã de Ionut Chiochiu a câstigat la Rebricea, scor 8-1. Într-un alt joc, la Perieni, echipa gazdã a pierdut, la limitã, scor 0-1, cu Gloria Mânjesti. Dupã meci, fotbalistii oaspeti au acuzat jocul dur al gazdelor si se considerã norocosi cã au scãpat fãrã niciun jucãtor accidentat. În clasament, Gloria Mânjesti ocupã pozitia a treia, cu 28 de puncte, iar Perieniul se situeazã pe ultimul loc, cu 17 puncte. La finalul sãptãmânii trecute a debutat si play-out-ul Ligii 5, Recolta Berezeni trecând cu 4-1 de FC Ghergheleu, iar Avântul Bãcani a învins la Focseasca, comuna Tãcuta, scor 4-0. Duelul dintre Juventus Fãlciu si Olimpia Stãnilesti a fost amânat si se va disputa la o datã ce va fi anuntatã ulterior.

FC Focseasca – Avântul Bãcani   0-4

Juventus Fãlciu – Olimpia Stãnilesti (amânat)

Clasamentul Ligii 5, play-off:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        CSM Vaslui   13      13      0        0        16-5             39

2        Sporting Banca      13      10      1        2        13-6             31

3        Gloria Mânjesti      13      9        1        3        6-4               28

4        Viitorul Rebricea    13      8        1        4        10-12  25

5        Ivacec Vaslui         13      7        1        5        6-10             22

6        Viitorul Perieni      13      5        2        6        2-16             17