10.2 C

Tot mai aproape de Turneul Final

Handbal

ÎN FORMÃ… Douã victorii pentru junioarele I de la LPS Vaslui în primele zile ale Turneului Semifinal din cadrul Campionatului National de handbal feminin. În cel de-al doilea joc, elevele pregãtite de Costicã Crãciun au învins CSS 1 Mai Ploiesti, scor 39-26 (21-12).

Echipa de junioare I de la LPS Vaslui s-a impus, ieri, în etapa a doua a Turneul Semifinal, 39-26 (21-12) împotriva echipei CSS 1 Mai Ploiesti. Dupã succesul de marti cu LPS Slatina (33-26), handbalistele pregãtite de Costicã Crãciun au început perfect meciul cu CSS 1 Mai Ploiesti, iar la pauzã aveau un avans de nouã goluri, scor 21-12. Vasluiencele au continuat evolutia bunã si în repriza secundã, în timp ce adversarele nu au gãsit solutii în faza de atac. În cele din urmã, LPS Vaslui a câstigat cu 39-26 si asteaptã dueluri decisive cu CSS Odorhei (echipa organizatoare) si CSM Bucuresti, principalele contracandidate la calificarea în Turneul Final, acolo unde se calificã primele douã clasate. Înaintea de aceste douã jocuri, echipa la care evolueazã si campioanele mondiale, Sonia Vasiliu si Lorena Ostase trebuie sã treacã de CSS Galati, formatie pe care o vor întâlni astãzi, de la ora 13.00.