19.7 C

Tot mai departe de calificare

Zi nefastã în etapa a XVIII-a pentru cele douã echipe vasluiene implicate în lupta pentru calificarea la turneul semifinal al campionatului national de juniori A si B. Ambele formatii au pierdut pe teren propriu în fata echipelor similare ale Sporting Suceava. Juniorii A, pregãtiti de Constantin Petrea au pierdut cu 1-0, dupã ce oaspetii au marcat la singura ocazie avutã, în timp ce vasluienii au ratat trei ocazii mari în prima reprizã. Vasluiul pierde un meci important care îi poate scoate din lupta pentru primele douã locuri ale clasamentului. De partea cealaltã, juniorii B au întâlnit liderul Sporting Suceava, oaspetii reusind sã se impunã cu 3-0, dupã ce la pauzã au condus cu 1-0. În urma acestui esec, bãietii lui Iordache sunt ca si iesiti din lupta pentru calificarea la turneul semifinal. În etapa viitoare, duminicã, 27 martie, cele douã formatii vor juca în deplasare cu echipele Liceului cu Program Sportiv Piatra-Neamt.