20.2 C

Turca la Sibiu

REMIZÃ… Gaz Metan Medias si FC Vaslui s-au anulat reciproc într-un meci anost. Cele douã formatii s-au anihilat una pe alta, iar meciul s-a încheiat asa cum a început. Seria de victorii a lui Caro a fost întreruptã, într-o partidã slabã, în care “galben-verzii” nu au tras nici mãcar un sut pe spatiul portii!

Dupã victoria în fata Gloriei Bistrita, Vasluiul a mers la Sibiu, pentru a obtine încã trei puncte care sã-i aducã în zona fruntasã a clasamentului. Adversara “galben-verzilor”, Gaz Metan Medias s-a arãtat a fi o nucã tare. De altfel, Mediasul a fost echipa care a impus ritmul în jocul de ieri. Trupa lui Pustai a avut prima ocazie, în minutul 6, atunci când mingea trimisã de Eric de Oliveira a fost deviatã în corner de cãtre fundasii Vasluiului. Acelasi Eric (30), este foarte aproape de deschiderea scorului, însã sutul acestuia loveste transversala, “galben-verzii” scãpând cu fata curatã la cea mai mare ocazie a meciului. Au fost practic, singurele ocazii într-o primã reprizã sãracã în fotbal de calitate. Jocul s-a desfãsurat mai mult la mijlocul terenului niciuna dintre echipe nereusind sã-si creeze mari ocazii de poartã, cu exceptia loviturii libere executate de Eric. Partea secundã a fost la fel de slabã, ca si prima. Cel mai bun jucãtor al Gazului în acest sezon, brazilianul Eric de Oliveira confirmã forma bunã prin care trece si este din nou la un pas de a înscrie. Brazilianul l-a încercat pe Kuciak, ( minutele 59, 70 si 90) însã ori portarul “galben-verzilor” a fost la post, ori atacantul Gazului a trimis peste poartã. Fotbalistii Vasluiului au reusit “performanta” de a-si crea o singurã ocazie mai de Doamne-ajutã, atunci când introdus în teren Burdujan trimite cu capul în centrul careului, însã Yero Bello nu reuseste sã trimitã spre poarta lui Plesca. Vasluiul nu a contat în atac si pentru cã jocul brazilianul sãu minune, Wesley Lopes nu a avut sclipire. Acesta a pãrut în majoritatea timpului cã este folosit închizãtor si nu un mijlocas de creatie. Teoretic, acest 0-0 nu convine Vasluiului, însã la jocul pe care l-au arãtat în partida de ieri, “galben-verzii” se pot declara multumiti si cu un rezultat de egalitate. Urmeazã o pauzã de douã sãptãmâni, în care Lopez Caro trebuie sã pregãteascã derby-ul cu CFR Cluj.

“Puteam sã câstigãm”

Antrenorul celor de la Gaz Metan Medias, Cristi Pustai regretã cã nu s-a despãrtit de publicul de la Sibiu cu o victorie. Dupã remiza de ieri împotriva Vasluiului, Pustai crede cã echipa sa putea obtine victoria, mai ales cã Eric de Oliveira a trimis mingea în barã, din loviturã liberã. “E un rezultat care ne produce o uşoarã urmã de insatisfactie. Puteam sã învingem, am avut si o barã, dar pânã la urmã este un punct obtinut contra unei echipe care vrea titlul. E greu când nu ai un atacant incisiv, trebuie rãbdare si timp. Cred cã trebuie sã cãutãm un jucãtor bun care sã vinã în iarnã la Medias. Se încheie o perioadã frumoasã la Sibiu, as fi vrut sã ne despãrtim de acest public cu o victorie”, a declarat Cristi Pustai.