USR vrea GPS pe mașinile Consiliului Județean Vaslui
PROPUNERE… Consilierii județeni USR vin în fața colegilor cu o nouă propunere de proiect prin care se dorește montarea de sisteme GPS pe mașinile care aparțin Consiliului Județean Vaslui. În opinia acestora, implementarea unui sistem de localizare și monitorizare este o măsură necesară pentru modernizarea și eficientizarea activităților desfășurate de autoritățile administrației publice locale și organismele prestatoare de servicii publice de interes județean, contribuind la o administrare responsabilă și performantă a resurselor publice. De asemenea, inițiatorul proiectului, Dănuț Bîicu, spune că “această măsură va permite urmărirea în timp real a traseelor vehiculelor, identificarea rutelor ineficiente și reducerea kilometrilor parcurși nejustificat. Monitorizarea consumului de carburant va conduce la diminuarea semnificativă a cheltuielilor cu combustibilul. Vom vedea la vot direcția în care se îndreaptă Consiliul Județean Vaslui: spre transparență administrativă și economie a banului public, sau spre continuarea practicilor din vremea lui Buzatu”. În fapt, prin acest proiect se propune montarea de sisteme de localizare și monitorizare (GPS) a flotei auto din parcul auto al Consiliului Județean Vaslui, întreprinderilor publice care se află sub autoritatea/în subordinea Consiliului Județean Vaslui, precum și a instituțiilor publice care sunt integral sau parțial finanțate de către Consiliul Județean Vaslui. În plus, proiectul se bucură și de sprijinul președintelui USR Vaslui, deputatul Mihai Botez: “România se confruntă în prezent cu presiuni fiscale fără precedent, care au împins deficitul bugetar la peste 9% din PIB. Autoritățile locale trebuie să vină suplimentar cu soluții eficiente de optimizare a costurilor. Proiectul GPS pe mașinile instituțiilor publice a făcut parte din agenda noastră electorală cu care ne-am prezentat în fața vasluienilor. E simplu și eficient, este vorba doar de voință politică pentru implementarea lui. În final, se economisesc bani publici, se protejează mediul și se întărește încrederea cetățenilor în modul în care sunt folosite resursele statului”, spune acesta.
Numai HOȚII pot zice că nu e bună acestă chestiune …..prin săgele rumănului circulă sănge de hoț ,borfaș că e verde că-i albastră că le monitorizează mama ,tata ……….cu manglă dinn asta se umbla au vazut ei știu ei sunt autostivuitori…..pușcăria e singurul leac și tratament pt acești ticăloși !Aveti grijă uăi că vor aiștia să vă urmărească familia să vă bage la bulău vă radiază hepeiesurile 5G-urile!
Da cu bolturile care stau în stațiile de autobuz, de nu mai încăpem de ei, ce facem?
Aha, stai sa vezi cum stau în parcările cu plată, fara să scoată bon, cum stau pe banda 1 , de nu le spune nimeni nimic, iar eu daca opresc sa iau pastile, imediat sar pe mine. Au poluat orașul cu răpănoșii ăștia la greu.
Tu de ce nu faci Bolt, jegule😡 că nu știi meserie, ești sofer de țară 🤣🤣 producem bani la greu, dam și la stat, asa merge economia🤫acum pot și săracii să meargă cu mașina, nu doar bogatii cu taxiurile. Ți e ciuda, ești taximetrist 🤣🤣🤣🤣
Adevărul că la Bolt, numai șoferi de valoare sunt, toti sunt piloți de formula 1 🤪
Si daca pun GPS pe masinile de serviciu ce se va intampla ca doar tot oamenii lor vor monitoriza deplasarile? Ca sa nu mai vorbim despre faptul ca aceasta monitorizare se executa de catre firme specializate pe baza unei taxe lunare si,ca este o oportunitate, ca in organigrama CJ sa apara un nou post pe care o sa angajeze unul de-al lor. Deci alte chetuieli care, probabil, or sa fie mai mari decat economia de carburant!
exact, doar sa pui gps nu e măsură de economie, trebuie sa vina la pachet si cu măsuri administrative, controale, sancțiuni, care nu există nici acum, nu hai sa punem gps si gata se face economie, frecții
Ar trebui GPS și pe mașinile primăriilor că se plimbă băieții cu ele de mama focului