17.4 C

Varela a marcat decisiv pentru “insulari”

Golul calificãrii

INTEGRALIST…Fundasul Vasluiului în vârstã de 25 de ani, Fernando Varela, si-a calificat echipa în sferturile Cupei Africii dupã ce a marcat un gol senzational în ultimul sfert de orã. În cele 15 selectii pe care le-a strâns pânã acum la echipa nationalã a Capului Verde, fotbalistul a reusit sã marcheze de trei ori.

Cea mai mare surprizã din aceast an la Cupa Africii pe natiuni a constituit-o nationala Insulelor Capului Verde, formatia ce si-a fãcut debutul în acest an la turneul final. Nationala Capului Verde a reusit calificarea în dauna Marocului, dupã ce au învins Angola cu scorul de 2-1. Fotbalistul Vasluiului, Fernando Varela a fost integralist în toate partidele pe care “rechinii albastri” le-au avut de disputat la acest turneu final, fãcându-se remarcat datoritã evolutiile sale extraordinare. Pe lângã faptul cã a fost omul potrivit la locul potrivit în apãrarea “insularilor”, fotbalistul a marcat decisiv în partida care i-a trimis în premierã în sferturile Cupei Africii. Cãpitanul nationalei sale, Fernando Neves si-a trimis în propria poartã deschizând scorul pentru angolezi, dar cu doar 15 minute înainte de finalul meciului, fundasul Vasluiului, a adus egalitatea pe tabela de marcaj printr-o loviturã de cap. În finalul partidei, Heldon a marcat pentru scorul de 2-1, care a dus nationala Capului Verde în sferturile Cupei Africii. Jucãtorul Vasluiului a strâns pânã acum 15 selectii la nationala Insulelor Capului Verde si a reusit sã marcheze de trei ori.