17.1 C

Vasluience de aur

Handbal

PERFORMANTÃ… Vasluiencele Sonia Vasiliu si Lorena Ostase, campioane mondiale la handbal feminin, sub 18 ani. Nationala României a învins ieri, în finalã, Germania, scor 32-21. Pregãtite de Aurelian Rosca si Gavril Kozma, junioarele românce au fost revelatia Campionatului Mondial din Macedonia.

Echipa nationalã de handbal feminin a României, sub 18 ani, a devenit campioanã mondialã, dupã ce a învins în finalã Germania, scor 32-21 (15-7). Formatia antrenatã de Aurelian Rosca si Gavril Kozma are în componentã douã handbaliste formate la Liceul cu Program Sportiv Vaslui de profesorul Constantin Crãciun, Lorena Ostase si Sonia Vasiliu, care acum se pregãtesc la Centrul National de Excelentã Râmnicu Vâlcea. Cele douã sportive au avut o evolutie excelentã împotriva Germaniei, Sonia Vasiliu (un gol marcat) fiind folositã mai mult pe faza de apãrare, în timp ce Lorena Ostase, pivotul echipei, a marcat cinci goluri în finala de ieri. România a dominat clar meciul si s-a desprins pe tabelã încã din primele minute, 7-1, în minutul 12. Asa cum o aratã si scorul, finala Campionatului Mondial a fost la discretia româncelor, care au dominat întãlnirea da capo al fine. La pauzã, România a intrat cu un avans de 8 goluri, scor 15-7, pentru ca în partea secundã, diferenta sã creascã pânã la 11 goluri, scor final 32-21. Acesta este primul titlu mondial obtinut de România la aceastã categorie de vârstã.