9.9 C

Vasluienii au înviat mitul de la Podul Înalt (FC Vaslui 1-0 Sporting Lisabona)

FILÃ DE ISTORIE Portughezii au venit în România asteptându-se la un meci usor, mai ales dupã meciul de la Lisabona, în care “galben-verzii” nu au arãtat nimic. Lipsa lui Wesley i-a fãcut si mai încrezãtori, anticipând cã la Piatra Neamt va fi un antrenament cu public. Însã a fost exact pe dos: au pãtit-o exact ca turcii la Podul Înalt. Ceata, frigul, publicul si dãruirea vasluienilor le-au tãiat genunchii. A fost un meci în care “galben-verzii” au scris istorie, exact cum Stefan cel Mare a fãcut-o acum câteva secole dupã bãtãlia de la Vaslui.

Dat peste cap de absentele lui Wesley si Temwanjera, Viorel Hizo a încercat sã schimbe registrul tactic pentru a-i face fatã lui Sporting, într-un meci de care era legatã într-o oarecare mãsura calificarea în primãvara europeanã. Neagu a fost aparitia surprizã, mijocasul încercând sã compenseze prin efort si dãruire. Fãrã prea multe realizãri în atac si depãsit pe fazã defensivã, Neagu a fost luat repede la ochi de antrenor, si a fost înlocuit încã din prima reprizã cu Petar Jovanovic. Sânmãrtean si-a dat drumul la joc abia dupã primele 20 de minute si imediat “galben-verzii” au început sã devinã periculosi în atac. Dupã o serie de încercãri imprecise ce l-au avut în prim plan pe Bello a venit si golul, Zmeu fiind jucãtorul ce a împins în plasa portii adverse un balon bâlbâit în careu, în urma unei lovituri de colt. Profitând de faptul cã oaspetii nu se acomodaserã încã la joc si la conditiile meteorologice, vasluienii au prins curaj si au încheiat prima parte atacând în valuri, Bello si Adailton ratând desprinderea pe tabela de marcaj. Motivati si de rezultatul înregistrat la pauza celuilalt meci din grupã, acolo unde Zurich o tinea încã în sah pe Lazio, “galben-verzii” au revenit de la cabine si mai hotãrâti sã facã o partidã cât o filã de istorie. Sânmãrtean si Adailton sunt artizanii începutului pãrtii secunde, dar actiunile lor se opresc de fiecare datã în fata portii adverse. Dupã o orã de joc, vasluienii au început sã reducã din turatia, iar acest lucru putea sã îi coste scump pe fotbalistii lui Viorel Hizo. Noul intrat, Van Volfswinkel le-a dat emotii celor 5000 de suporteri prezenti pe arena din Piatra Neamt, cu o reluare din sase metri, ce a trecut milimetric pe lângã bara lui Cerniauskas. Dupã 20 de minute de fotbal mort, pulsul tribunelor a crescut brusc din nou, iar finalul de meci i-a gãsit pe suporteri asteptând fluierul de final în picioare. Singura faza ce putea rãsturna soarta meciului s-a petrecut în ultimele secunde de joc, atunci când Sporting a reclamat un unsprezece metri, la un duel ce s-a dat la limita regulementului. Dupã meci, Viorel Hizo a declarat: “ Dupã 20 de ani am trãit acelasi film: am reusit sã învingem din noi Sportingul(n.r. antrenorul face referire la meciul dintre Dinamo si Sporting,terminat tot 1-0). A fost un joc greu pentru cã ne-au lipsit cinci sase jucãtori, însã cei care au intrat s-au dãruit si au dat 100% oentru victorie. Când mã gândesc cã în minutul 70 aveam 2-1 cu Lazio si în minutul 80 aveam 2-1 cu Zurich, regretele sunt cu atât mai mari. Eram foarte multumiti cu un rezultat de egalitate, dar nu a fost mi usor decât asi fi crezut. Noi si Lazio ne vom bate pentru locul II. Echipa care va câstiga etapa viitoare va merge cel mai propabil mai departe în Europa Legue.” La finalul partidei, Adrian Porumboiu însotit de fiul sãu,au fost la vestiare si au felicitat chipa. Este pentru prima datã, când Corneliu Porumboiu este aproape de echipa. “Dupã meci, domnul Porumboiu a venit la vestiar, ne-a strâns în brate pe toti si ne-a pupat. Era foarte bucuros si ne-a spus cã am jucat cel mai bine si cã ne-am dãruit. Ne-am bucurat cã l-am vãzut pe Corneliu, alãturi de tatãl sãu . Probabil jocul si victoria noastrã l-a fãcut sã vinã si dânsul pentru prima datã în vestiarul nostru” a declarat Sânmãrtean, unul dintre cei mai buni jucãtori de pe teren.