11.2 C

Vasluienii, învinsi si de Olimpus

Olimpus Chisinãu – HC Vaslui 38-31 (17-18)

ÎNFRÂNGERI… Dupã înfrângerea suferitã împotriva ucrainienilor de la Portovik (42-28), handbalistii vasluieni au pierdut si în fata echipei gazdã, Olimpus Chisinãu, scor 38-31. În ultimul joc de la Cupa Primarului, Vasluiul va da piept cu Kronon Grodno din Belarus.

HC Vaslui a pierdut ambele întâlniri disputate pânã acum în turneul amical de la Chisinãu. În prima partidã, disputatã duminicã, handbalistii vasluieni au pierdut fãrã drept de apel împotriva ocupantei locului doi din prima ligã a Ucrainei, Portovik, scor 42-28 (22-13). Antrenorii Liviu Gugles si Laurentiu Cozma au folosit mai mult jucãtorii care au evoluat mai putin în campionat, iar asta s-a vãzut în teren. Vasluienii nu au avut nicio sansã împotriva ucrainienilor, care au condus ostilitãtile de la un capãt la altul. În ceea de a doua partidã, Vasluiul a întâlnit echipa gazdã, Olimpus-85 Chisinãu, meci transmis în direct la Moldova 1 TV. Dupã o primã reprizã bunã, handbalistii vasluieni au intrat la cabine cu un avantaj minim de un singur gol, (18-17), a urmat o a doua reprizã modestã, în care Soare si compania nu au reusit sã înscrie niciun gol în zece minute. Gazdele au profitat de greselile noastre si au câstigat cu 38 la 31. În ultima partidã, astãzi, de la ora 12.00, Vasluiul va întâlni Kronon Grodno din prima ligã a Belarusului. Lotul echipei va reveni la Vaslui imediat dupã partida de astãzi.