9.6 C

Vasluiul a cucerit patru medalii la Campionatul National de atletism în salã

Atletism

PE PODIUM… Atletii vasluieni au cucerit patru medalii, duminicã, la etapa a doua a Campionatului National de atletism în salã pentru seniori, tineret si juniori. Sportivii vasluieni au cucerit o medalie de aur, douã medalii de argint si una de bronz. La seniori, Mirela Lavric (CSM Vaslui) a luat argintul la 400 de metri.

Noi rezultate remarcabile pentru atletismul vasluian. La finalul sãptãmânii trecute, la Bucuresti, a avut loc etapa a doua a Campionatului National de atletism în salã pentru seniori, tineret si juniori, dar si Cupa RMA Campionatul Municipal de seniori. Judetul Vaslui a fost reprezentat de CSM Vaslui, LPS Vaslui si CSS Bârlad. Cea mai bunã performantã a fost obtinutã de Cristina Balaur, în proba de 3000 de metri, la categoria Under 18. Sportiva dublã legitimatã la LPS Vaslui si CSM Vaslui a cucerit medalia de aur fãrã emotii, cu timpul 10:36:80. La seniori, Mirela Lavric a obtinut prima medalie pentru CSM Vaslui, argint la 400 de metri, în timp ce Diana Bogos, tot de la CSM Vaslui, s-a clasat pe locul sase. Laurentiu Vrabie (CSS Bârlad) a luat argintul în proba de 1500 m, la categoria U18. La 1500 metri feminin – U18, Cristina Balaur (LPS-CSM Vaslui) a cucerit medalia de bronz, dupã ce a încheiat cursa cu timpul 4:54:59. Foarte aproape de un loc pe podium a fost si Andrei Anton (CSS Bârlad), sportiv care a încheiat pe locul patru la 1500 metri, dar si în proba de 3000 metri. Denis Totoi, tot de la CSS Bârlad, a terminat cursa pe locul patru în proba de 800 metri – U18.