10 C

VASLUIUL, SPRE LIGA NATIONALÃ! (foto, video)

HC Vaslui – Universitatea Galati 38-30 (20-17)

FINAL PERFECT… HC Vaslui a încheiat turul Diviziei A la handbal masculin cu o victorie, 38-30 împotriva Universitãtii Galati. Vasluiul si-a rãsplãtit fanii, care au umplut tribunele Sãlii Sporturilor, cu o victorie frumoasã. Dragos Soare si compania au muncit mult si au obtinut un succes meritat, care îi mentine pe locul doi cu 20 de puncte, cu patru mai putin decât liderul, CSM Bacãu.

Cu un public senzational în tribune, Vasluiul a început excelent jocul împotriva Galatiului si dupã sase minute conduceau cu 5-1. Gãlãtenii au încercat sã se apropie, însã nu au reusit mare lucru, la pauzã vasluienii intrând cu un avantaj de trei goluri, 20-17. Dupã pauzã, oaspetii au revenit mai montati de la cabine, constienti de faptul cã era ultima lor sansã de a mai spera la calificare. Au dominat startul reprizei secunde si au reusit sã restabileascã egalitatea. Reactia Vasluiului nu s-a lãsat asteptatã, bãietii lui Gugles distantându-se repede la trei goluri. Rãzvan Ifrim, adus acum douã sãptãmâni de la Potaissa Turda a fãcut o partidã bunã reusind sã fie unul dintre principalii marcatori ai trupei lui Gugles. Pe final, vasluienii au fãcut spectacol, atât în teren cât si în tribune, cei peste o mie de spectatori s-au ridicat în picioare si au aplaudat la scenã deschisã, mai ales cã favoritii au încheiat meciul si cu o splendidã aerianã. Handbalistii vasluieni au controlat meciul aproape în totalitate si au obtinut un succes meritat. Vasluienii intrã în vacantã cu un moral pozitiv la adãpostul a patru puncte în fata urmãritoarelor.

Gugles: “E o victorie muncitã”

La finalul partidei de ieri, Liviu Gugles, antrenorul echipei vasluiene si-a felicitat jucãtorii pentru dãruirea si ambitia de care au dat dovadã. Acesta sperã ca publicul sã continue sã vinã alãturi de echipã, pentru cã numai asa, Vasluiul poate promova pe prima scenã handbalisticã a tãrii. “E o victorie muncitã în fata unui adversar puternic si cu jucãtori experimentati. Am fost mai buni. A învins dãruirea si ambitia, iar jucãtorii meritã toate felicitãrile. Vreau sã felicit si publicului vasluian, dar si celor care ne-au sprijinit sã aducem publicul la salã. În retur, publicul ar putea fi determinant în privinta calificãrii”, a declarat Liviu Gugles.

Soare: “A fost ceva de vis”

Asa cum Gugles anunta, gãlãtenii au practicat un joc extrem de agresiv, iar pivotul Vasluiului, Dragos Soare s-a zbãtut între apãrãtorii gãlãteni si s-a ales cu multe lovituri, dar si cu tricoul rupt. Dupã meci, acesta a declarat cã victoria este mai mult decât meritatã. “Stiam cã publicul vine în numãr mare, însã si pentru noi a fost o surprizã plãcutã. A fost ceva de vis. Orice jucãtor de handbal si-ar dori o astfel de atmosferã. Am fãcut un joc bun, am muncit mult si am obtinut o victorie meritatã. Sper sã continuãm asa si în partea a doua a campionatului pentru a ne atinge obiectivele”, a declarat Dragos Soare.

Impresionat de public

Adus la Vaslui în urmã cu douã sãptãmâni de la Potaissa Turda, formatie din Liga Nationalã, Rãzvan Ifrim a rãmas plãcut surprins de atmosfera pe care a gãsit la primul sãu meci în tricoul Vasluiului. “Am auzit de la colegi cã lumea vine la meciuri, însã nu mã asteptam la asa ceva. A fost ca la meciurile din Liga Nationalã”, a spus Rãzvan Ifrim.