17.9 C
29-mart.-2024

VESTI PROASTE: ADVERSARII SUNT ÎN FORMÃ

Lazio a câstigat derby-ul Romei, Sporting si Zurih au avansat în Cupã

PE VAL Adversarele Vasluiului din grupa D a Europa League au bãtut în grup, în acest weekend. Sporting Lisabona s-a impus fãrã emotii în Cupã, Zurich a trecut si ea în faza urmãtoare a Cupei Elvetiei, în timp ce Lazio a câstigat in-extremis derby-ul cu AS Roma.

Adversara de joi a Vasluiului este în mare formã în Portugalia. Echipa antrenatã de Domingos Paciencia se luptã pe trei fronturi, Europa League, campionat si Cupa Portugaliei si peste tot este în vârf de formã. Sporting a bãtut-o în weekend, cu 2-0, pe Familacao, în Cupa Portugaliei. Tot în Cupã s-a impus si Zurich, scor 3-1,în fata formatiei de ligã secundã, FC Aarau. O altã adversarã a “galben-verzilor”, SS Lazio a avut parte de un meci extrem de greu, în compania eternei rivale AS Roma. Elevii lui Eduardo Reja s-au impus în prelungirile partidei cu scorul de 2-1, golul victoriei fiind marcat de Klose. Lazialii au revenit pe tabela de marcaj, dupã ce la pauzã au fost condusi cu 1-0. Meciul Sporting Lisabona – FC Vaslui, care se va disputa joi, de la ora 22:05, va fi arbitrat la centru de Clement Turpin. El va fi ajutat la cele douã linii de Emmanuel Boisdenghien si Fredji Harchay, rezervã fiind Philippe Malige. Ceilalti doi asistenti vor fi Said Ennjimi si Alexandre Castro. Partida dintre Vaslui si Sporting va fi transmisã de cãtre Dolce Sport.