9.6 C

Victoria conteaza!

TREI LA RÂND… Fortat de accidentãrile din lotul sãu, Hizo a fost obligat sã facã mai multe modificãri în primul unsprezece. Chiar dacã Costin, Zmeu si Milisavljevic nu s-au ridicat la asteptãrile titularilor, Vasluiul a câstigat cele trei puncte puse în joc, datoritã golului marcat de cãpitanul Gabi Cânu.

FC Vaslui a pornit greu în fata nou-promovatei Victoria Brãnesti. Cu trei schimbãri în primul unsprezece fatã de deplasarea de la Craiova, trupa lui Hizo a reusit cu greu sã spargã barajul defensiv al ilfovenilor, veniti pe Municipal cu gândul de a se apara si de a surprinde pe contraatac. Planul lui Ilie Stan era foarte aproape de a fi dat peste cap de Wesley, în minutul 7, atunci când lovitura sa de cap a fost respinsã în extremis de portarul oaspetilor, Stoicescu. Chiar dacã au dominat jocul, aceasta a fost singura ocazie importantã, a “galben-verzilor” în prima reprizã. De partea celalatã, oaspetii au avut si ei o oportunitate de a înscrie prin Nicoarã, însã sutul acestuia a trecut milimetric pe lângã stâlpul portii lui Kuciak. Dupã pauzã, “galben-verzii” au revenit de la vestiare hotãrâti sã steargã impresia lãsatã în prima parte si au iesit la atac cu tot efectivul. Însã, ocaziile aveau sã vinã de partea cealaltã, Oprea (57) si Nicoarã (59) au fost foarte aproape de deschiderea scorului, însã slovacul Dusan Kuciak a fost din nou “îngerul pãzitor”. Fotbalistii lui Hizo au replicat imediat, Adailton centreazã perfect dintr-o loviturã de colt, iar cãpitanul Gabriel Cânu aduce victoria, dupã o frumoasã loviturã de cap. “Galben-verzii” puteau sã mai înscrie odatã pânã la finalul partidei, la lovitura liberã a lui Burdujan, dar portarul oaspetilor, Stoicescu, si-a fãcut treaba excelent si a respins de sub barã, iar scorul a rãmas 1-0 pânã la final. FC Vaslui învinge, dar nu convinge. “Galben-verzii” obtin cea de-a treia victorie consecutivã si se apropie de liderul, Otelul.

,,Am pierdut nemeritat’’

Antrenorul Victoriei Brãnesti, Ilie Stan considerã cã echipa sa merita sã plece cu un punct de la Vaslui, mai ales cã Victoria a pierdut în urma unei faze fixe. “Am pierdut nemeritat, ãsta este fotbalul. Fazele fixe creazã dezechilibru. Acum nu mai avem ce face decât sã ne concentrãm spre viitor. Pãcat de efortul jucãtorilor, nu pot sã le reprosez nimic din punct de vedere al efortului, al determinãrii si al sacrificiului. Nu vreau sã discut de arbitraj, poate doar despre faza la care Marincãu lasã mingea sã treacã. Eu nu pot sã cred cã o lãsa sã iasã dacã ar fi atins-o. Sã vãd mai întâi caseta si apoi mã pronunt. Dacã e asa vedeti si dumneavoastrã unde poate duce o gresealã de arbitraj”, a declarat Ilie Stan.