15.6 C

Victorie clarã în primul amical

Sporting Vaslui – CSM Bacãu 8-1 (3-1)

LA SCOR… Sporting Juniorul Vaslui, victorie la scor în primul amical al iernii. Trupa pregãtitã de Adi Racovitã s-a impus cu 8-1 (3-1) în amicalul cu CSM Bacãu, disputat pe teren neutru, la Roman. Golurile Vasluiului au fost reusite de Gherase (2), M. Andrei, Grigoras, Rusu, Ciobotaru, Hagiu si Iftimie.

Amicalul a presupus douã reprize de câte 50 de minute, dupã cum au convenit reprezentantii celor douã cluburi. Desi nu a mai disputat niciun amical pânã acum, Sporting Juniorul Vaslui s-a impus fãrã probleme, scor 8-1, în fata echpei CSM Bacãu, locul 7 în Seria a 2-a a Ligii 3. Partida s-a disputat pe o vreme friguroasã si pe un teren plin de zãpadã, dar asta nu i-a împiedicat pe fotbalistii Vasluiului sã înscrie de 8 ori în poarta Bacãului. Printre marcatori si-a trecut numele si Denis Iftimie, fotbalist venit de la juniorii Politehnicii Iasi. În urmãtorul meci de verificare, pe 13 februarie, Sporting va întâlni, în deplasare, pe Sporting Liesti, urmând ca pe 24 februarie, sã întâlneascã, tot în deplasare, pe Otelul Galati. Returul Ligii 3 va debuta pe 13 martie, iar Vasluiul va juca, acasã, împotriva celor de la Somuz Fãlticeni. Dupã prima parte a campionatului, Sporting se aflã pe locul sapte în clasament, cu 12 puncte.