6.4 C
18-apr.-2024

Victorie de moral în cel mai important amical

Petrolul Ploiesti – Husana Husi     2-3 (0-1)

REUSITÃ… În ultimul meci din acest sezon, ACS Husana Husi a câstigat amicalul cu Petrolul Ploiesti, scor 3-2 (1-0). Golurile Husanei au fost reusite de Solomon, Parfeni si Tenu. Fotbalistii huseni vor intra în vacantã de sâmbãtã, când va avea loc ultimul antrenament al echipei.

Dupã egalul cu Somuz Fãlticeni (1-1), fotbalistii huseni au continuat antrenamentele la baza sportivã a clubului. Ieri, echipa antrenatã de Florin Croitoru a disputat un meci amical împotriva unei foste campioane a României, Petrolul Ploiesti. Partida, desfãsuratã la Ploiesti, pe stadionul Conpet, a fost una foarte echilibratã, cu multe ocazii la ambele porti. Desi au întâlnit un adversar dintr-o ligã superioarã, husenii au fost curajosi încã din primele minute, când au ratat douã ocazii mari. Petrolistii au reactionat, dar cei care au deschis scorul au fost husenii, prin Cãtãlin Solomon, în minutul 30. În partea secundã, meciul a fost mult mai spectaculos, cu multe ocazii de poartã. S-au marcat patru goluri în repriza secundã, pentru huseni reusind sã înscrie Parfeni si Tenu, ultimul reusind golul victoriei, 3-2. În sezonul tocmai încheiat, Husana Husi a terminat campionatul pe locul 5, cu 29 de puncte, obtinute în urma a 9 victorii, 2 rezultate de egalitate si 7 înfrângeri.