7.4 C
19-apr.-2024

Victorie dramatică pentru CSM Vaslui

SUCCES… Victorie de senzație pentru CSM Vaslui în Liga Zimbrilor. Handbaliștii pregătiți de Bogdan Pralea au învins HC Buzău, scor 34-33, după ce au întors incredibil scorul. Golul victoriei a fost reușit de interul Florin Acatrinei, la ultima fază a meciului.

CSM Vaslui a întâlnit pe teren propriu pe HC Buzău, adversară directă în lupta pentru evitarea barajului. Partida a fost una echilibrată, cu două reprize diametral opuse, buzoienii au început tare și au intrat la vestiare cu plus cinci pe tabelă (13-18), dar repriza secundă a aparținut în întregime vasluienilor, care au întors scorul de la 13-18, la 28-26. Finalul de meci a fost dramatic, Acatrinei a înscris la ultima fază, iar Vasluiul a obținut o victorie extrem de importantă, 34-33. Pentru CSM Vaslui au marcat: Florin Acatrinei (9 goluri), Gabriel Cumpănici (6), Andrei Popa (5), Dragoș Soare (5), Silvian Amihăesi (3), Bogdan Cîrchea (2), Valentin Patrila (1), Maxim Oancea (1), Darius Dragon (1) și Alexandru Ionescu (1). Cu patru etape înainte de finalul sezonului, CSM Vaslui se află pe locul 11, cu 23 de puncte, la doar un singur punct de salvarea directă. Pe poziția a 10-a se află CSU Suceava, cu 24 de puncte. În runda următoare, Vasluiul joacă pe terenul campioanei Dinamo București, sâmbătă, 1 aprilie, de la ora 17:30.