13.2 C

Meci de rugby, arbitrat de jandarmi! (video, foto)

VICTORIE PRINTRE PUMNI

Rugby Club Bârlad a învins cu 52 – 10 R.C.M. Galati

SUCCES… Rugby Club Bârlad a reusit sã se impunã sâmbãtã, 11 mai, de la ora 13.00, pe Stadionul Rulmentul, cu scorul de 52 – 10 în fata celor de la R.C.M. Galati, într-un meci contând pentru Divizia Nationalã de Rugby seniori. Partida s-a desfãsurat sub o anumitã tensiune chiar din primele minute. Spre sfârsitul primei reprize jucãtorii ambelor formatii s-au luat la bãtaie si numai interventia jandarmilor pe teren a pus capãt încãierãrii. Au fost eliminati patru jucãtori, doi de la gazde si doi de la oaspeti. De asemenea, mai multi sportivi au avut nevoie de îngrijiri medicale. În urma victoriei obtinute, R.C. Bârlad a urcat pe locul trei în clasament.

O partidã cu mai putin spectacol, dar cu foarte multe momente în care nervii jucãtorilor de la ambele formatii au rãbufnit. Chiar dacã scorul a fost categoric în favoarea bârlãdenilor, jocul prestat de ei a fost în mare parte unul confuz, cu multe greseli individuale. Cei peste 200 de spectatori care au venit în tribune pentru a-si încuraja echipa favoritã au avut parte de un meci întrerupt adesea de faulturi la limita regulamentului si chiar de o încãierare între jucãtorii celor douã formatii, spre sfârsitul primei reprize. Doar interventia promptã a jandarmilor pe teren a reusit sã punã capãt ploii de pumni si picioare. Dupã incident, arbitrii partidei au fost nevoiti sã elimine câte doi jucãtori de la fiecare echipã si sã prelungeascã prima reprizã cu câteva mnute. De asemenea, mai multi sportivi au avut nevoie de îngrijiri medicale pentru lovituri în zona capului, însã, conform declaratiilor cadrelor medicale de pe ambulantã, nimeni nu a suferit traumatisme grave. “Este un rezultat bun care ne consolideazã pozitia în clasament. Totusi, trebuie sã mentionez si anumite lucruri mai putin plãcute. Am intrat în jocul lor de la început si am dat curs provocãrilor. În urma incidentului petrecut în prima reprizã echipa va avea de suferit cel mai mult pentru cã doi jucãtori de bazã eliminati timp de 3 – 4 etape (cum va stabili comisia) constituie pentru noi o adevãratã problemã. As vrea sã mai remarc si multe greseli individuale fãcute de noi pe care trebuie sã le rezolvãm cât mai repede. Îi felicit pe bãieti pentru victoria obtinutã si sperãm sã încheiem sãptãmâna viitoare în deplasare turul cu un rezultat pozitiv”, a declarat Ioan Harnagea, antrenorul echipei R.C. Bârlad. !n partea a doua a reprizei au fost consemnate mai multe ocazii frumoase în care jucãtorii bârlãdeni au reusit sã evadeze cu balonul din linia de apãrare a adversarilor, însã actiunile lor au fost întrerupte de arbitri din anumite motive. Chiar si asa, R.C. Bârlad a obtinut victoria si astfel a trecut pe locul trei în clasamentul Diviziei Nationale de Rugby seniori, în detrimentul celor de la C.S. Stiinta Petrosani, care au pierdut în deplasare la Suceava, cu C.S.M. Bucovina (32 – 17). Sãptãmâna viitoare, în ultima etapã din tur, R.C. Bârlad va întâlni în deplasare echipa C.S.U.A.V. Arad, ocupanta locului sase în clasament.