13.2 C

Victorii pe linie pentru HC Vaslui

HC Vaslui – Universitatea Galati 35-25 (15-10)

REUSITÃ… Etapa a XVI-a a Diviziei A la handbal masculin a coincis cu o nouã victorie a Vasluiului. Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig a învins pe Universitatea Galati, scor 35-25 (15-10), dupã o partidã controlatã cu autoritate de Sandu Iacob si compania.

Meciul de sâmbãtã s-a derulat dupã un scenariu previzibil si s-a încheiat cu victoria clarã a Vasluiului, care a obtinut cea de-a treia victorie consecutivã din 2014. Publicul vasluian, venit în numãr mare, a avut parte de un spectacol agreabil. Prima reprizã a fost ceva mai echilibratã, handbalistii vasluieni întâlnind cel mai puternic adversar din acest an. Sandu Iacob si compania au tratat cu seriozitate partida si nu le-au dat nicio sansã adversarilor sã intre în joc, scor 15-10, la pauzã. În repriza secundã, handbalistii vasluieni s-au desprins, permitându-si sã joace la spectacol. Pentru suporterii vasluieni a fost si o reîntâlnire cu fostii jucãtori ai echipei, Bãhnãreanu, Secarã, Dospinescu, Sahin si Lãpusneanu, jucãtori care evolueazã pentru Universitatea Galati. A fost un meci controlat aproape în totalitate de echipa antrenatã de Leonard Bibirig care a jucat fãrã mari greseli în atac, dar si în faza de apãrare. S-a terminat 35-25, iar Vasluiul rãmâne pe primul loc în seria I a Diviziei A, chiar dacã CSM Cãlãrasi a câstigat derby-ul etapei 38-29 cu Stiinta II Bacãu. Urmãtorul meci pentru HC Vaslui va fi la sfârsitul sãptãmânii, duminicã, în deplasare, cu HC Universitas Iasi.