5.6 C

VIS ZDROBIT

FC Vaslui – Fenerbahce 1-4

DEZAMÃGIRE…. FC Vaslui pãrãseste Liga Campionilor dupã o searã neagrã. Fenerbahce a venit în România hotãrâtã sã câstige, iar tactica antrenorului Aykut Kocaman a dat roade. Vasluiului nu a mai fost echipa din tur si a arãtat în multe momente ale jocului ca o formatie crispatã, o formatie pentru care miza jocului a fost una mult prea mare. Acum ne rãmâne consolarea faptului cã vom juca în play-off-ul pentru grupele Europa League, acolo unde avem sanse mari sã fim cap de serie.

Marius Sumudicã nu a schimbat deloc tactica fatã de meciul de la Istanbul si a trimis pe teren aceeasi formatie care în Turcia fãcea instructie cu o echipã de talie europeanã. De aceastã datã, diferenta de pe teren a început sã fie vizibilã în favoarea turcilor încã din startul meciului. Jucãtorii de milioane de euro ai lui Fenerbahce au început tare si au trecut în avantaj dupã doar 12 minute de joc. La fel ca în Gruia, Vasluiul a încasat un nou gol dintr-o centrare, Caner fiind primul marcator al meciului. “Galben-verzii” au reactionat rapid si au restabilit egalitatea prin Marius Niculae. Imediat dupã pauzã s-a consumat si momentul cheie al jocului, atunci când centralul partidei a indicat punctul cu var, dupã un hent în careu al turcilor. N’Doye i-a furat balonul lui Marius Niculae si a tras mult prea slab pentru portarul Volkan Demirel. Din acel moment, meciul a cãpãtat altã turnurã, ratarea turnându-le parcã plumb în ghete fotbalistilor antrenati de Marius Sumudicã. În doar cinci minute Dirk Kuyt si-a trecut în cont o dublã si i-a fãcut pe spectatorii de pe “Ceahlãul” sã plece mai devreme spre casã. Intrat în ultimele minute de joc, Moussa Sow l-a executat la rândul sãu pe Dani Coman, un portar a cãrui experientã a pãlit în fata atacantilor adversi. Totusi, scorul înregistrat la finalul meciului pe tabelã este unul mult prea dur pentru ce s-a întâmplat pe terenul de joc. În iarbã, minute bune Vasluiului a fost peste Fenerbahce si probabil cã dacã Ndoye reusea sã înscrie din penalty, numele echipei care mergea în play-off-ul Ligii Campionilor era altul.

Sumudicã: “Nu ne-am fãcut de rusine!”

“Sunt supãrat datoritã diferentei mari cu care am pierdut jocul. Nu meritam sã pierdem jocul la o asa mare diferentã. Ca o radiografie a jocului, am început prost meciul, mult prea în spate dupã care ne-am revenit. În prima repriza am avut ocazii clare de a marca. Am început repriza a doua foarte bine, dar am avut penalty-ul pe care l-am ratat. Penalty-ul a fost executat la întelegerea dintre Niculae si Ousmane. Nu am reusit sã gestionãm acel moment si am ratat, dupã care a venit dezastrul. Am primit un gol imparabil de 1-2, apoi orice ai face este plumb în picioarele jucãtorilor. Este un rezultat nedrept din punct de vedere a diferentei de goluri si consider cã dacã noi am fi marcat la 2-1 aveam sanse mari. Niciodatã nu îmi place sã atac jucãtorii pentru cã împreunã facem lucrurile, dar nu pot sã trec peste aceastã searã fãrã a spune cã meciul a fost fãcut de jucãtori de valoare. Îmi pare rãu pentru lumea care a venit în seara asta la meci, pentru toatã lumea din România, dar consider cã Vasluiul nu s-a fãcut de rusine în aceastã competitie si trebuie sã fiti deacord cu mine cã Vasluiul în cele douã manse a avut momente în care a jucat un fotbal foarte bun. Fotbalul nu se terminã aici. Nu pot sã îi iau capul lui Ousmane pentru cã a ratat. Ne asteaptã un meci extraordinat de greu si îmi va fi foarte greu sã recuperez bãietii pânã la meciul de duminicã”, a declarat Marius Sumudicã.