12.1 C

VITIS A LUAT CUPA (foto)

FC Gârceni – Vitis Suletea 2-3

MECI NEBUN… Vitis Suletea a câstigat finala judeteanã a Cupei României, dupã ce s-a impus cu 3-2 în fata campioanei judetene, FC Gârceni. Finala a reprezentat un spectacol sportiv, care a avut toate ingredientele, goluri multe, ratãri si rãsturnãri de situatie.

Finala etapei judetene a Cupei României, disputatã ieri pe terenul de antrenament al Vasluiului, s-a ridicat la nivelul unui meci din Liga a III-a. Partida a avut de toate: ratãri uriase, goluri si rãsturnãri de scor. Tinând cont de modul în care au evoluat cele douã combatante pânã la fluierul de final al jocului, oricare dintre ele puteau sã se impunã. Meciul a început în nota de dominare a Gârceniului, care a reusit sã concretizeze si pe tabelã prin Cretu, în minutul 15, dupã un sut din interiorul careului. A urmat replica echipei lui Gigel Ghenghea, însã mingea a lovit bara transversalã. Pânã la pauzã, ambele formatii si-au mai trecut în cont câteva ocazii clare de a marca. În repriza secundã, Suletea a început mai bine si cu apãrarea aproape de centrul terenului au pus presiune în jumãtatea Gârceniului. Jocul bun s-a materializat si pe tabelã, Ciobotaru reusind egalarea, dupã o loviturã de colt bine executatã. S-a jucat deschis, un meci pe contre, cu ocazii clare de ambele pãrti. FC Gârceni a marcat din nou, prin acelasi Cretu, dupã o gresealã colectivã în apãrarea Suletei. Dupã câteva minute a fost rândul celor de la Suletea sã înscrie, prin Rotaru. Într-un interval de trei minute, Vitis reuseste sã întoarcã rezultatul, dupã ce Cozma transformã o loviturã de pedeapsã acordatã de centralul Rãzvan Beldiman. Vitis a stiut sã gestioneze mai bine ultimele minute, iar în final au ridicat cupa deasupra capului.

Vitis asteaptã adversarii din Liga a III-a

Presedintele Suletei, Gigel Ghenghea si-a felicitat jucãtorii pentru evolutia de ieri si asteaptã meciurile tari împotriva echipelor din Liga a III-a. “A fost un meci frumos cu rãsturnãri de scor. Am mai avut câteva ocazii de a marca, dar suntem bucurosi cã am reusit sã câstigãm cupa”, a spus Gigel Ghenghea. De partea cealaltã, Mircia Scutelnicu s-a arãtat nemultumit de atitudinea jucãtorilor sãi, care au tratat partida ca pe una amicalã. “Din nefericire noi ne-am jucat cu ocaziile, iar Suletea a înscris. Asta e. Sper ca jucãtorii sã aibã altã atitudine la meciul de baraj de sâmbãtã. Nu a fost penalty la golul trei marcat de Vitis si noi trebuia sã primim unul în prima reprizã”, a declarat Mircia Scutelnicu.