17.2 C
29-mart.-2024

Vitis acuzã arbitrajul

PROBLEME… Ieri s-a pus în miscare play-off-ul Ligii a IV-a. FC Gârceni, echipa care a terminat pe primul loc în sezonul regulat si-a început drumul cãtre titlu într-o partidã grea, pe terenul lui Vitis Suletea, de unde s-a întors cu toate punctele, scor 3-1.

Gazdele au condus cu 1-0, datoritã golului marcat de Tandurã, însã trupa lui Scutelnicu a revenit repede si a întors rezultatul pânã la pauzã, prin reusitele lui Perju si Rotaru. Dupã pauzã, Gârceniul a închis jocul prin Vulpe, care a marcat pentru 3-1. La finalul partidei, presedintele lui Vitis, Gigel Ghenghea a acuzat maniera de arbitraj a centralului Valentin Bolea si spune cã acesta a refuzat Suletei un penalty clar la scorul de 1-0 pentru echipa sa. “Nu este un capãt de tarã cã am pierdut pentru cã obiectivul nostru e câstigarea Cupei României – faza judeteanã, dar nu pot sã tac din gurã. A fost un arbitraj pãrtinitor, iar maniera de arbitraj a adus Gârceniul peste noi. Au primit multe lovituri libere si toate deciziile la limitã au fost date în favoarea lor. La 1-0 pentru noi am avut un penalty clar, iar centralul a motivat cã jucãtorul meu a faultat primul si a lãsat jocul sã continue. Mã asteptam ca la play-off arbitrii sã fie în regulã, sã arbitreze corect, dar cred cã m-am înselat. Când am pierdut la Lunca Banului nu am avut ce sã reprosez arbitrajului”, a declarat Gigel Ghenghea. De partea cealaltã, primarul comunei Gârceni, Mircia Scutelnicu spune cã nu au fost probleme mari de arbitraj si cã diferenta de scor putea fi mult mai mare jucãtorii sãi ratând câteva ocazii foarte clare. “Au fost faze când si noi am fost defavorizati, dar nu am zis nimic. Chiar cred cã le-au dat mai mult decât acel 5 la sutã care se acordã gazdelor ca ajutor. Am avut foarte multe ocazii, douã foarte mari, din pozitii de singur cu portarul. Sã fie multumiti cã au scãpat cu 3-1. Ne-am despãrtit în conditii bune si acum aud cã acuzã arbitrajul. Nu-i înteleg, arbitrajul a fost destul de corect”, a declarat Mircia Scutelnicu.