Nicușor Dan face duminică, 25 mai, prima sa vizită externă de la validarea în funcție, în Polonia, unde participă la marșul „Milionului de Inimi” din Varșovia. Activitatea începe la ora locală 11:00 (12:00 ora României).
UPDATE 11:55 Nicușor Dan și-a anunțat sosirea la Varșovia pe contul său de Facebook, alături de câteva fotografii în care este surprins cu prim-ministrul polonez Donald Tusk.
UPDATE 11:20 Nicușor Dan a fost primit de premierul Donald Tusk, la sediul guvernului de la Varșovia.
UPDATE 10:05 „Este un miting pentru forţele democratice, în alegerile de acolo care vor fi săptămâna viitoare. Este o competiţie electorală şi am fost invitat. Aşa cum ei m-au susţinut pe mine, vreau să-i susţin si eu pe ei”, a declarat Nicuşor Dan înaintea plecării, potrivit Antena 3 CNN.
Știrea inițială Vizita oficială debutează la ora 11:00 (ora locală), cu o întâlnire bilaterală între Nicușor Dan și premierul polonez Donald Tusk, la Cancelaria Prim-Ministrului din Varșovia. Întâlnirea va avea loc în Sala Zegarowa, în prezenţa presei acreditate.
Începând cu ora 13:00, președintele ales al României va participa, împreună cu liderii polonezi, la marșul „Milionului de Inimi”, organizat în Piața Bankowy, unde va susține și un discurs public.
„Am fost invitat în ultima mea zi în care nu sunt președinte. La invitația colegilor polonezi, o să merg la un eveniment electoral care să-l sprijine pe candidatul democrat, primarul Varșoviei în alegerile prezidențiale”, a declarat duminică Nicușor Dan, citat de Agerpres.
Nicușor Dan va depune jurământul pentru preluarea mandatului de președinte luni, 26 mai, la Palatul Parlamentului…https://adevarul.ro/politica/vreau-sa-i-sustin-si-eu-pe-ei-nicusor-dan-in-2445884.html